test

“Fustani i Nexhmije Pagarushës më frymëzoi për fustanin tim të nusërisë”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Bilbili i muzikës, Nexhmije Pagarusha nuk ka “ngrohur” vetëm shpirtrat e shqiptarëve me zërin e këngët e saj, por ka shërbyer si frymëzim e model për breza të terë edhe me stilin e saj të veshjes.  Emisioni “Rudina” në Tv Klan e vendosi fokusin ditën e sotme tek dasmat, mënyra e organizimit të tyre, por edhe ndryshimi i tyre përgjatë viteve. Për të treguar eksperiencat e tyre të ftuar në studio ishin aktorja Suela Bako, ekonomistja Anila Çobani dhe koreografja Enada Hoxha. Ato kanë rrëfyer për eksperiencat e tyre personale dhe traditën shqiptare të dasmave.

Anila Çobani është martuar për festat e Nëntorit, pikërisht në 28-29 Nëntor. Fustanin e ka qepur duke kopjuar një model të një fustani që Nexhmije Pagarusha ka veshur kur ka ardhur për koncert në Tiranë.

“Fustane mezi gjeje në atë kohë, madje në atë kohë gjeta një copë, siç sillnin atëherë njerëz të rrallë në Shqipëri, gjëra nga jashtë dhe meqenëse e përmendnim këto ditë Nexhmije Pagarushën, unë kisha në sytë e mi një fustan të bardhë, ku ajo kishte ardhur dhe ka bërë një koncert në Tiranë. Modelin e saj unë e qepa pikë për pikë, siç ishte dhe ashtu e kam patur fustanin, një model viktorian. U mundova të përshtasja dhe makeup-in dhe krehjen e flokëve, me ato problemet e llakut të asaj kohë që binin.”- Anila Çobani

 

Të fundit

Ben Affleck më në fund zbulon pse është gjithmonë i trishtuar nëpër foto

Shumë prej fotove të tij janë bërë meme për shkak të portretit të trishtë që shpesh Ben Affleck shfaq...

Fier/ Paradë mjetesh bujqësore, festë për grurin në Pojan

E bërë tashmë traditë, është festuar në fshatin Pojan të Fierit, “Festa e Grurit”.  Aktiviteti i cili përkon edhe me korrjen e grurit nga...

Mbi 1 orë e gjysmë në rrugë, dhjetëra mjete bllokohen te Shkalla e Tujanit

Nën temperaturat ekstreme të ditës së sotme, dhjetra automjete kanë mbetur bllokuar në rrugën e Arbrit në vendin e quajtur Shkalla e Tujanit. Qytetarët e...

Zgjedhjet në universitete/ Qëndresa Qytetare: U evidentuan raste të fotografimt të votës

Qëndresa Qytetare ka reaguar lidhur zgjedhjet në 12 universitete publike në të gjithë vendin të cilat u zhvilluan për të zgjedhur drejtuesit e rinj. Në...

Kylian Mbappe nuk do të startojë në sfidën ndaj Holandës, francezi vijon rikuperimin

Kylian Mbappé nuk do të startojë sonte, në orën 21:00, në ndeshjen që do të zhvillohet mes Francës dhe Holandës në Kampionatin Evropian. Sulmuesi...

Lajme të tjera

Web TV