Rama: Deklaroni të ardhurat nëse nuk doni për vizitë vajzën e OFL-së

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se amnistria e pasurisë do të përfshijë qytetarët e thjeshtë.

Rama bëri të qartë se nga amnistia janë përjashtuar politikanët, gjyqtarët dhe familjarët e tyre.

Pse ka një dallim dhe nuk jemi të gjithë njësoj. Një popull i tërë që rropatet në emigracion. Shqipëria është atdheu i të keqes, por nuk është kështu.

Shqipëria reale është Shqipëri që punon dhe nëse unë shkoj me disa kolegë dhe vizitoj një zonë që deri dje kishte vetëm ferra dhe tani është bërë një investim 2 mln euro, thonë se ky është ekrani i propagandës. Ku ka këtu njerëz që punojnë.

Ka mbetur qeveria e Krimit dhe Vojo Amerikani që ka marrë përsipër të kthejë shqiptarët  nga emigracioni dhe të puthë pa leje flamunjtë e të tjerëve.

Emigrantët nuk i kanë marrë paratë e skllavërisë që t’i fusin nëpër banka. Këtu nuk keni pasur një bankë private të sigurt dhe ata para që u bënë këtu fundosën në Wall Street-in e atij që ju e doni. Ai ju thoshte hajdeni, futuni tek Vehbiu.

U bën Vehiu si Will Smith. Sot ku emigrantët çojnë para kalojnë nëpër disa procese kontrolli. Edhe kur blejnë shtëpi këtu i shkon kontrolli. Të gjithë përveç politikanëve gjyqtarëve, policëve dhe kriminelëve dhe familjarëve të tyre ne do i japim mundësi që t’i fusin paratë nëpër banka.

Nëse nuk doni të përfundoni te goja e asaj vajës me syze dielli deklaro të ardhurat. Do hyjmë në rrjetin e kontrollit europian të të ardhurave. Shumë e thjeshtë. Do deklarosh, do paguash. Ne udhëheqim, do vazhdojmë të udhëheqim dhe bilancin do e bëjmë vitin që vjen“, tha Rama.

Të fundit

Çantat vjeshtë-dimër 2023, koha për të qenë të guximshme

Tendencat e çantave të kësaj vjeshte janë më pak të çuditshme, por ka gjasa që të shihen në rrugët...

Me foton nga fëmijëria, ja si e uroi Getinjo vëllain e tij Mozzik për ditëlindje

Reperi i njohur, Mozzik, festoi një ditë më parë ditëlindjen. Ai bëri 28 vjeç dhe këtë e tregoi vetë reperi përmes një postimi në...

“Njerëzit po vdesin kot”, Elon Musk krahason luftën në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore

Elon Musk e ka krahasuar luftën e Rusisë në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore, teksa thotë se “kaq shumë njerëz vdesin kot”. Miliarderi i kompanive Tesla and X,...

40 mijë banesa bosh në Tiranë, taksa nuk i “vret” pronarët

Në emisionin Money në Euronews Albania u shqyrtua rritja e çmimit të referencës për banesat, e cila do të çojë më pas dhe në...

Lajmet për politikën ju dëmtojnë zemrën

Lajmet e ditës në vendin tonë janë të mbushura me politikë. Çdo edicion lajmesh nis me një ose shumë politikanë që herë flasin qartë...

Lajme të tjera

Web TV