Bora mbulon veriun e Shqipërisë, ARRSH tregon akset ku duhet lëvizur me zinxhirë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka bërë me dije se rikthimi i borës në veri të vendi më saktësisht në rrethet e Kukësit, Dibrës, Lezhës, Peshkopisë, Tropojës e Pukës ka shkaktuar bllokim të lëvizjes së automjeteve në disa akse.

Në Dibër dhe në aksin Bajram Curri-Valbonë trashësia e borës arrin deri në 40 cm, por në këtë të fundit nuk rekomandohen zinxhirë.

Sipas ARRSH akset më problematike janë Kuben- Vasie te Kalaja e Dodës ku rekomandohen zinxhirë për shkak të ngricës, borës dhe erës.

Me zinxhirë rekomandoet të lëvizët edhe në akset Qafë Dragalicë-Steblevë dhe Qafë Bualli-Krastë.

Njoftimi i ARSH-së:

?Njoftim për gjendjen e akseve

Gjatë natës gjithë territori është përfshirë nga reshje të dendura ? kryesisht në veri ka pasur reshje bore ?️

Si në: Dibër, Tropojë, Peshkopi, Pukë, Kukës, Shkodër e pjesërisht në Lezhë.

? Nga ana e kontraktorëve është punuar dhe po punohet për shpëndarjen e kripës dhe pastrimin me borëpastrueset për sigurimin e kalueshmerisë normale në të gjithe akset.

? Në Qarkun e Dibrës trashësia e borës arrin në 40 cm.

?Në segmentet Kuben-Vasie, në pjesën fundore në lartësinë mbi 1000 m, te Kalaja e Dodës për shkak të ngricës dhe borës, që vazhdon me erë, rekomandohet përdorimi i zinxhireve.

⚠️ Në Qafë Dragalicë-Steblevë dhe Qafë Bualli-Krastë rekomandohet pjesërisht përdorimi i zinxhirëve.

?Në segmentet e Tropojës, në B. Curri-Valbonë trashësia e borës është 40 cm, qarkullimi kryhet pa zinxhirë.

✔️Në të gjitha segmentet e tjera, me gjithë reshjet e borës që vazhdojnë, po punohet nga kontraktorët dhe qarkullimi kryhet normalisht.

?Në këtë situatë rekomandohet që përdoruesit e mjeteve të lëvizin me kujdes, duke respektuar sinjalistikën rrugore?të ulin shpejtësinë ? për shkak të ngricave dhe lagështirës në rrugë

Lexo edhe :  William Levy dhe Elizabeth Gutiérrez i japin fund martesës

Të fundit

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes...

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend Bardhit si numri dy, nuk...

Parashikimi i motit 15 Prill 2024, si do të ndryshojnë temperaturat

Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që moti i kthjellët dhe i ngrohtë të jenë dominant. Kjo...

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin 2022, 164 persona...

Lajme të tjera

Web TV