Tiranë/S‘pyesin për koronavirusin. Njerëzit kërcejnë tufa-tufa majë tarracave-VIDEO

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Megjithëse qeveria ka vendosur një izolim total përgjatë fundjavës me synim parandalimin e koronavirusit ka nga ata që e shkelin hapur këtë rregull, madje mu në mes të kryeqytetit.

Gjatë një koncerti të improvizuar nga këngëtarja Eneida Tarifa në zonën midis Astirit dhe Yzberishtit, shihen qytetarë që janë grumbulluar në tarracat e pallateve pa pasur as më të voglin shqetësim se mund të infektohen apo të infektojnë të tjerë me koronavirus.

Në videon e siguruar nga Fjala.al, shihen qytetarë të ndryshëm në rrugë duke nisur që nga fëmijët e deri tek më të rriturit, ndërsa në dy blloqet e pallateve përballë njëri-tjetrit njerëzit kanë mbushur tarracat duke e kthyer në një grumbullim masiv.

Kjo është shumë e rrezikshme në një kohë që kërkohet distancimi social prej gati 2 metra, një udhëzim ky i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në mënyrë që të frenohen infektimet nga koronavirusi.

E gjithë kjo ngjarje ka ndodhur në fundjavë, kur izolimi është total, por mesa duket qytetarët i kanë keqkuptuar lehtësimet e masave kufizuese të njoftuar nga kryeministri Rama, duke bërë që të mbushin rrugët dhe tarracat e pallateve./Fjala.al/

Të fundit

“Janë 3 banda”/ Lubonja: Liderët politikë kanë grabitur shqiptarët

Në emisionin Open në News 24 u diskutua për deklaratat e kreut të PL Ilir Meta, si dhe për...

Françeska Murati në pritje të fëmijës së dytë, konfirmon lajmin në rrjetet sociale

Françeska Murati i dha sinjalet e para të pritjes së ëmbël vetëm pak ditë më parë, në një bisedë me ndjekësit e saj. Për...

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Avokati Indrit Sefa në studion e emisionit “Open” në News24 tha se sot kemi një koalicion anti-SPAK, dhe do e shikoni se pas dy...

Berisha: “Kush prek votën, duhet të lërë kokën”

Gjatë fjalës së mbajtur në tubimin qytetar, kryetari i PD-së Sali Berisha ka ftuar të gjithë shqiptarët që të ngrihen dhe të mos qëndrojnë...

“U bë forca ime”, ja kujt ia dedikon fitoren e “Ferma VIP” Dijonis Biba

Dijonis Biba u shpall mbrëmjen e djeshme fitues i edicionit të parë të “Ferma VIP”. Ai u shpall si më i preferuari i publikut...

Lajme të tjera

Web TV