Efekti karantinë pastron ajrin në kryeqytetet e Evropës, përveçse në Romë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Masat kundër përhapjes së koronavirusit kanë ulur ndjeshëm nivelin e ndotjes dhe pluhurit në kryeqytetet botërore, përveç Romës.

Në kryeqytetin Italian, niveli i ndotjes përgjatë dy muajve të fundit është rritur me 30%. Këtë e konfirmon raporti i agjencisë së specializuar për ajrin, IQAir, në të cilin janë ballafaquar nivelet e ndotjes në qytet, për muajt mars-prill, me po të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Por sipas Riccardo De Lauretis, përgjegjës për inventarin kombëtar të emisioneve të iSpra, të dhënat flasin edhe për ditët kur ka patur reshje shiu apo erë të fortë. Studimi është zhvilluar për tre javë rresht në Nju Delhi, Los Anxhelos, Londra, Madrid, Mumbai, San Paolo, wuhan, Seul, New York dhe Romë.

Në Wuhan, studimi është realizuar në periudhën 3 mars deri më 24 shkurt ndërsa në Romë kampionet janë marrë nga data 9 deri më 30 mars.

Por çfarë theksohet në raport? Niveli i pm, pra grimcave të pluhurit në ajër ka rënë me 60% në Nju Delhi, që është zyrtarisht qyteti më i ndotur në botë, me 54% në Seul dhe me 44% në wuhan.

Ndërsa në Romë nuk ndihet ky efekt i izolimit. Përkundrazi, niveli i ndotjes është rritur me 30%. Autoritetet vendore i justifikojnë shifrat me ndotjen nga përdorimi shtëpiak i sobave me dru apo pajisje të tjera shtëpiake, që gjatë periudhës së karantinës janë përdorur më shumë por edhe për shkak të prezencës në këtë periudhë të fenomeneve atmosferike, që kanë sjellë përqendrim më të madh të pluhurit, siç është edhe lagështira

Të fundit

Vaksinimi masiv/ Rama publikon të dhënat: Do ta fitojmë këtë luftë, do të kemi një sezon turistik të lehtësuar

Kryeministri Edi Rama ka publikuar të dhënat e barometrit global për ritmin e vaksinimit 7 ditët e fundit. Siç shihet...

Babë e bir godasin më thikë të riun në Tiranë, 32-vjeçari dërgohet me urgjencë në spital

Babë e bir janë shpallur në kërkim, pasi kanë goditur më thikë një 32-vjeçar në Tiranë. Policia njofton se po punohet për kapjen e...

Manastirliu: Pas 40 ditësh në terapi intensive, binjakët fitojnë betejën me koronavirusin

Pas 40 ditësh terapi intensive, binjakët Sibel dhe Saraj fatmirësisht ka arritur të fitojnë betejën me koronavirusin. Lajmin e njoftoi ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu...

I vendosën tritol në dyqan/ Arjan Aliço i dënuar për tentativë vrasje bashkë me të birin

Arjan Aliço, pronari i dyqanit, të cilit mëngjesin e sotëm i vendosën tritol, është i dënuar për tentative vrasje. Në vitin 2016, Arjan Aliço në...

Rama uron Vjosa Osmanin: Garanton qëndrueshmëri për t’u fokusuar tek puna për programin qeverisës

Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur zgjedhjen e Vjosa Osmanit si presidente e Kosovës. Rama thotë se zgjedhja e Presidentes së re të Kosovës dje nga...

Lajme të tjera

Web TV