Forcat e Armatosura të Shqipërisë në ristrukturim, me financim të Turqisë

113 563 lexime

77,504FansaPëlqeje

Mediat turke kanë raportuar sot për miratimin në Parlamentin e Shqipërisë të marrëveshjes për bashkëpunimin ushtarak midis dy shteteve.

Marrëveshja mori 96 vota pro, 2 kundër dhe 2 abstenim, ndërkohë që përmbajtja e saj është bërë shumë pak publike në media.

Dihet se shteti turk do të financojë procesin e ristrukturimit të Forcave të Armatosura Shqiptare, por pa dhënë më shumë detaje. Gjithashtu do të fuqizohet edhe më shumë bashkëpunimi ushtarak midis Shqipërisë dhe Turqisë.

Ndihma financiare që do i jepet ushtrisë shqiptare do të shtrihet në disa vite.

Marrëveshja dhe protokolli janë nënshkruar nga ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, më 6 shtator 2019 në Tiranë dhe nga ministri i Mbrojtjes Kombëtare i Turqisë, Hulusi Akar, më 11 nëntor 2019 në Ankara.

Në shkurt të këtij viti mes Shqipërisë dhe Turqisë është nënshkruar edhe plani i bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes për vitin 2020, me qëllim forcimin dhe intensifikimin e ndërveprimit në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes.

Të fundit

VIDEO/Ledri Vula dhuron spektakël në Jalë, hidhet me akrobaci në pishinë gjatë koncertit

Ledri Vula është një ndër këngëtarët më të dashur për publikon shqiptar. Ai vazhdon koncertet në Shqipëri, ndërsa sot...

Zjarr i frikshëm pushton kodrat në Gjirokastër, rrezikohen zonat e banuara

Një zjarr i përmasave të frikshme ka përfshirë Kodrat në fshatin Hormovë në Gjirokastër janë përfshirë nga një zjarr i përmasave madhore mbrëmjen e...

Kush duhet ta marrë i pari vaksinën e koronavirusit?

Kush duhet ta marrë i pari vaksinën për COVID-19n? Autoritetet shëndetësore të SHBA shpresojnë që në fund të muajit të ardhshëm të kenë disa...

VIDEO/Motra sherr me vëllain: Pse s’më tregove për problemin, e mora vesh nga TV

Seanca e ndërmjetësimit sot në rubrikën “Shihemi në gjyq” vendosi përballë njëri-tjetrit vëlla e motër. Gëzimi rrëfeu në studio se si në Shtator të...

Horoskopi 3 gusht, lexoni parashikimin e yjeve për shenjën tuaj

Dashi Këtë të hënë do i jepni fund një sekreti që ju ka munduar prej kohësh. Është dita ku do përballeni me të vërteta të...

Lajme të tjera

Web TV