Volkswagen nuk përballon dot izolimin, rihap fabrikën në Wolfsburg

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Volkswagen rihap fabrikën e saj më të madhe në botë për prodhimin e automjeteve, Wolfsburg të Gjermanisë pasi pandemia e koronavirusit e detyroi gjigantin gjerman të mbyllë aktivitetin, për periudhën më të gjatë në historinë e saj 82 vjeçare.

Kompania prodhuese e automjeteve ka miratuar 100 mënyrat se si planifikon të rimarrë veten pas kësaj krize ndërsa mijëra punonjësit e saj ende rrezikojnë të infektohen nga virusi i ri korona.

Ndërtuar që prej vitit 1938, fabrika në Wolfsburg është ende “shtëpi” e zyrave qendrore dhe që nga viti 1945, në të janë prodhuar më shumë se 45 milionë automjete. E mbyllur që prej 19 marsit, fabrika ka stopuar prodhimin e saj duke vënë në rrezik mijëra vende pune, transmeton CNN. 

Pjesë e Volkswagen janë 14 milionë punonjës, në Gjermani dhe shtetet e tjera ku kompania ka degë apo fabrika të tjera. Vetëm vitin e shkuar në fabrikën në Wolfsburg u prodhuan 700 mijë automjete, me një mesatare prej 3500 në ditë.

Në të punojnë çdo ditë 63 mijë punonjës. Vetëm nga kjo fabrikë varet furnizimi me automjete për 71 shtete të ndryshme dhe 2600 kompani.

Të fundit

Gjendet i vdekur një 54-vjeçar në Tiranë

Një 54-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugë, pasi është përplasur nga një automjet. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Ngjarja në Mamurras/ Sherri ndodhi pasi policët tentuan të kontrollojnë një lokal

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat ka dhënë detaje për ngjarjen e ndodhur një ditë më parë në Mamurras, ku mbetën të plagosur...

Bllokimi i kanalit të Suezit, Egjipti kërkon dëmshpërblimin marramendës

Egjipti po kërkon 900 milionë dollarë dëmshpërblim pas bllokimit të Kanalit të Suezit në fund të muajit mars dhe anija kontejner që e shkaktoi...

Plagosi 2 kolegët dhe një qytetar, arrestohet oficeri i patrullës në Mamurras

Vihet në pranga autori i plagosjes së dy efektivëve të policisë një ditë më parë në Mamurras. Sipas ‘abcnews’, policia ka arrestuar David Madani...

14 prill 1865/ Komploti, si u vra Presidenti Linkoln

Në 14 prill të vitit 1865, Presidenti amerikan Abraham Linkoln qëllohet me plumb në Teatrin Ford në Uashington, DC. Presidenti i 16-të i Shteteve...

Lajme të tjera

Web TV