3 dekada në politikë, Roland Qafoku i kujton Ilir Metës betejat më të rëndësishme

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është i ftuari i parë i emisionit “Hard Talk” të gazetarit Roland Qafoku, pjesë e grupit mediatik “Fjala”. Në fillim të intervistës, gazetari Qafoku i kujtoi Metës disa nga betejat e tij më të rëndësishme si politikan.

Në fakt zoti President mua më rezulton në studimet e mia ë thelluara që në këto 30 vite të politikës shqiptare, ju jeni politikani që keni bërë më shumë beteja politike që kanë lënë gjurmë në historinë e politikës së tranzicionit. Më lejoni t’i rikujtoj sepse ju i dini shumë mire, por për teleshikuesit. Beteja e parë protesta në Poliçan në vitin 1992, që solli heqjen e imunitetit tuaj…

Beteja e parë është për pluralizmin politik, në dhjetor 1990, po s’ka problem.

Po them si politikan sepse aty nuk keni qenë politikan. Beteja e dytë fitorja si i vetmi deputet në zgjedhjet parlamentare të 26 majit 1996 në Skrapar. Bëri që ju të ishit nga të paktët deputetë të PS në Kuvend.

Të 22 marsit në vitin 1992, 6 deputetë vetëm në mazhoritar.

Unë e kisha fjalën te pjesa ku PS në ’96 kishte shumë pak.

E vërteta është që në ’96 unë e humba betejën sepse zgjedhjet u manipuluan totalisht por kur erdhën njoftimet në Tiranë që fituam edhe në Skrapar atëherë u dha porosia që, mos se Skraparin nuk do na e besojë njeri, kështu që…

Ka qenë Kudret Çela në mos gaboj, i PD-së

Nuk e di kush ka qenë, por ata që fituan atje dhanë lajmin e gëzueshëm që “mos, tani nuk do të na besojë më njeri që fituam edhe në Skrapar, lëreni Skraparin”. Kshu që nuk e konsideroj një betejë të fituar personalisht në ’96 se ishte e pamundur.

Lexo edhe :  “20 mijë lekë për katër vota”, çfarë tha 50-vjeçari përpara policisë

Në ’97 ishit pjesë e asaj betejë tashmë që njihet me pushtetin autokratik të Berishës. Në 4 tetor 2001 në KPD e famshme ju keni qenë kryeministër dhe më pas ju dhatë dorëheqjen. Në 5 maj të 2004 u shkëputët nga PS dhe krijuat e themeluat LSI-në dhe kjo ishte një betejë që nuk është për t’u harruar. Në vitin 2009 beteja me Edi Ramën ku kaluat në koalicion me Berishën.

Harruat 2008-ën, e cila ishte shumë e rëndësishme sepse vuajmë sot ende pasojat e ndryshimeve tepër të nxituara Kushtetuese.

Beteja që tashmë dihet me videon e Dritan Priftit të cilën ju e fituat në Gjykatë. Pas kësaj doli dhe një video tjetër. Pas kësaj është edhe kjo e fundit për ‘grushtin e shtetit’, që ju keni proklamuar si të tillë. Këtë e kisha renditur si betejën e nëntë, por ju shtuat dhe nja dy-tre të tjera.


Të fundit

Baftjari, gjeli që këndon derisa i bie të “fikët” (Video)

Një fermer turk që zotëron një gjel që këndon më gjatë se të gjithë, deri sa “i bie të...

U hoq si e vdekur që familja të përfitonte 1 milion euro, si u tradhtua nga qeni i saj 47-vjeçarja

Një mashtruese e dyshuar gjermane që jeton në Majorca dyshohet se ka falsifikuar vdekjen e saj, por historia mori drejtim komplet tjetër për shkak...

Rama: S’ka rëndësi kush fiton apo humb zgjedhjet në Shqipëri, BE është rruga jonë e vetme

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur për marrëdhëniet me Bashkimin Europian dhe me Kinën. Rama thotë se në vendin e tij nuk ka rëndësi...

Paratë u fshehën në një pusetë, si arriti policia që të identifikojë grabitësit dhe të arrestojë 22-vjeçarin

Detaje të reja janë zbuluar nga arrestimi i njërit prej 3 autorëve të grabitjes së 3 milionë lekëve të reja në një pike valute...

Bilanci i fundit nga MSH/ Ja sa raste të reja dhe viktima nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për...

Lajme të tjera

Web TV