‘Zgjedhorja’/Kristaq Kume: Po nuk ndryshoi sistemi, s’do të kemi demokraci funksionale

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kristaq Kume gjatë një interviste në emsionin “Pasdite me Xhaxhiun” në Fax News foli për reformën zgjedhore. Kume theksoi se nëse nuk do të ndryshojmë sistemin zgjedhor nuk do të kemi një demokraci funksionale.

Nga ana tjetër Kume nënvizoi se problemi më i madh është se palët politike nuk kanë vullnet për të zbatuar ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

“Puna që po bëhet në Këshillin Politik është në vazhdim të punës që është nisur dy vite më parë. Për aq sa është rënë dakord, kujdesja e tyre është për të mirërregulluar kodin zgjedhor, është e mundur për t’u arritur. Nëse nuk do të ndryshojmë sistemin zgjedhor, për të parandaluar fenomene të tilla, të cilat afektojnë standardet e zgjedhjeve, pa ndërhyrë në sistemin zgjedhor, nuk do të kemi mundësi për një demokraci funksionale.

Problemi më i madh është vullneti i palëve për të mos e zbatuar kodin zgjedhor. Zbatimi është një proces kulturë-formues dhe nuk formohet brenda ditës, por kërkohet shumë punë dhe shumë vullnet.

Ne jemi në kushte që të bëjmë të gjitha ndryshimet e mundshme në Kodin Zgjedhor, që ne të kemi proces zgjedhor të realizuar me standarde. Në përmbajtje të tij të ketë sa më profesionailziëm që të shprehet vullneti i zgjedhësve. Sistemi zgjedhor të hapë hapësira për alternativa të reja politike. Nuk mjaftojnë ndryshimet në kodin zgjedhor, por edhe problemet që rrjedhin me kushtëzimin e këtij Kodi Zgjedhor”,- tha Kume.

Të fundit

Jimi Hendrix me Strat-in… “Kitarat ishin zgjatime të tij, pjesë e personalitetit”.

‘Me një Strat mund të sundosh botën!’ Nile Rodgers, Bonnie Raitt dhe John Squire në kitarën elektrike që ndryshoi...

Si e fitoi kuzhinieri spanjoll një linjë telefonike për në Shtëpinë e Bardhë?

José Andrés dërgon kuzhinierë në zonat e fatkeqësive. Ai ka udhëhequr një reagim të ashpër për Gazën kundër Netanyahut që asnjë protestë apo politikan...

Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, bota duhet të veprojë: kriza na kërcënon të gjithëve

Netanyahu donte një konflikt më të gjerë dhe Teherani ka hyrë në grackën e tij. Fuqitë e mëdha duhet ta ndalojnë menjëherë këtë Nga Simon...

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes PS dhe Rithemelimit. Në këmbim...

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend Bardhit si numri dy, nuk...

Lajme të tjera

Web TV