BERZH pritet të investojë 21 miliard euro për turizmin, përfiton edhe Shqipëria

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga ndihma e Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe Orgabizatës Botërore të Turizmit e Kombeve të Bashkuara do të përfitojë edhe Shqipëria.

Të gjitha vendet që kanë vendorën kufizime për shkak të situaës së krijuar nga COVID-19 do të përfitojnë nga 21 miliardë euro të cilat do të shkojnë për rimëkëmbjen në sektorin e turizmit.

Duke qënë se kriza për shkak të pandemisë po vazhdon ende, këto dy organizata BERZH dhe OBT do të marrin veprime të menjëhershme për të lehtësuar rimëkëmbjen e sektorit.

Nga kjo ndihmë, do të përfitojnë edhe shtetet e tjera që janë Kroacia, Greqia dhe Mali i Zi në Ballkanin Perëndimor, dhe Armenia, Egjipti, Gjeorgjia, Jordania, Libani, Maroku, Tunizia, Turqia dhe Uzbekistani.

Kjo përgjigje është hartuar në përputhje me tre shtyllat e Paketës së Ndihmës Teknike të Rimëkëmbjes së Turizmit të UNËTO-s dhe përfshin matjet e ndikimit të pandemisë, paketat e rimëkëmbjes që lidhen me sektorin e turizmit, protokollet e sigurisë, ndërtimin e kapaciteteve dhe trajnimin e punonjësve të turizmit për protokollet e reja. /Ra.My. Fjala.al/


Të fundit

Dua Lipa poston fotot joshëse me bikini, shijon pushimet në jug të Shqipërisë

Dua Lipa ndodhet prej disa ditësh në Shqipëri ku po shijon pushimet me familjen dhe të dashurin e saj,...

Zbardhen emrat e pesë trafikantëve të arrestuar në Tiranë, sekuestrohet kokainë dhe 3 makina

Policia e Tiranës jep detaje nga aksioni i zhvilluar një ditë më parë pranë “Shkollës së Bashkuar”. Policia njofton se ka arrestuar pesë persona,...

Rama poston pamjet nga fshati Arapaj: Investimi për rezervuarin, në ndihmë të fermerëve dhe zhvillimit të ekonomisë bujqësore

Përmes një videoje të postuar në Facebook, Kryeministri Rama ka bërë me dije se në fshatin Arapaj të Durrësit po vijon puna intensivisht për...

I nxehti afrikan/ Sot temperatura ekstrem, termometri pritet të shënojë 42°C

I nxehti afrikan do të diktoj mot të kthjellët dhe temperatura ekstremisht të larta në të gjithë republikën e Shqipërisë. Parashikohet që këto kushte atmosferike...

Ujësjellësit, mrekullitë inxhinierike që shkonin kudo ku shkonte Roma

Nga gjithë veprat inxhinierike të lashtësisë, ujësjellësit romakë janë ndër më të jashtëzakonshmit. Zakonisht, qytetet e lashta ngriheshin pranë zonave me ujë të bollshëm,...

Lajme të tjera

Web TV