BERZH pritet të investojë 21 miliard euro për turizmin, përfiton edhe Shqipëria

113 563 lexime

77,320FansaPëlqeje

Nga ndihma e Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe Orgabizatës Botërore të Turizmit e Kombeve të Bashkuara do të përfitojë edhe Shqipëria.

Të gjitha vendet që kanë vendorën kufizime për shkak të situaës së krijuar nga COVID-19 do të përfitojnë nga 21 miliardë euro të cilat do të shkojnë për rimëkëmbjen në sektorin e turizmit.

Duke qënë se kriza për shkak të pandemisë po vazhdon ende, këto dy organizata BERZH dhe OBT do të marrin veprime të menjëhershme për të lehtësuar rimëkëmbjen e sektorit.

Nga kjo ndihmë, do të përfitojnë edhe shtetet e tjera që janë Kroacia, Greqia dhe Mali i Zi në Ballkanin Perëndimor, dhe Armenia, Egjipti, Gjeorgjia, Jordania, Libani, Maroku, Tunizia, Turqia dhe Uzbekistani.

Kjo përgjigje është hartuar në përputhje me tre shtyllat e Paketës së Ndihmës Teknike të Rimëkëmbjes së Turizmit të UNËTO-s dhe përfshin matjet e ndikimit të pandemisë, paketat e rimëkëmbjes që lidhen me sektorin e turizmit, protokollet e sigurisë, ndërtimin e kapaciteteve dhe trajnimin e punonjësve të turizmit për protokollet e reja. /Ra.My. Fjala.al/

Të fundit

Diplomim në kohë pandemie/ Gjermanët na njohin me ceremoninë më “cool”

Kufizimet që çdo shtet ka vendosur për të parandaluar përhapjen e virusit, kanë bërë të mundur anulimin e shumë...

“Do të jetë rruga më me vlerë në Tiranë”, Veliaj inspekton punimet te Bulevardi “Zogu I”

Bulevardi “Zogu I” po merr një pamje të re dhe brenda vitit do të transformohet në një hapësirë të madhe publike, me sheshe e...

Pandemia/ Meta kthen ligjin që ndëshkon median: Cënohet liria e shprehjes

Presidenti Meta ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend ligjin nr. 73/2020 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 20, datë 20.5.2020,...

Shuhet në moshë të re reperi i njohur

Reperi i njohur, Lil Marlo ka ndërruar jetë pasi është qëlluar për vdekje në Atlanda ndërsa udhëtonte me makinën e tij. Lajmi u konfirmua...

Vetëflijimi në Kombinat/Prokuroria do të hetojë tabulatet telefonike dhe mesazhet e koduara

Ngjarja e rëndë në Kombinat që ka tronditur gjithë vendin por jo vetëm, është ende një çështje e pazbardhur plotësisht. Prokuroria, me në krye...

Lajme të tjera

Web TV