Turizmi në Ulëz/ Banorët: Qyteza e paprekur, preferohet nga turistët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Ulëz, pak kilometra larg kryeqytetit, mund të gjesh gjithçka nga ngjitjet në mal, ecja në natyrë, tek peshkimi, apo dhe udhëtimet me varkë.

Këto mundësi e kanë kthyer qytezën e vogël buzë liqenit në një destinacion të preferuar të vizitorëve të huaj por edhe shqiptare.

Banorët që i mirëpresin thonë turistët e zgjedhin Ulëzën për natyrën e paprekur.

Vëmendja me investime nuk ka munguar ndaj qytetit të vogël por banorët thonë se ende nuk i kanë të gjitha kushtet për t`ju ofruar vizitorëve shërbime cilësore.

Shumë janë larguar nga Ulëza por ata që kanë mbetur vijojnë të ruajnë traditat e mikëpritjes

Kujtojnë se qyteti dikur kishte më shumë njerëz ndërsa shkollat ishin plot me nxënës.

Turizmi, bujqësia dhe peshkimi janë aktivitetet kryesore me të cilat banorët e Ulezës sigurojnë jetesën.

Disa prej peshkatarëve edhe pse në moshë pensioni nuk kanë hequr dorë nga gjuetia në liqen.

Thonë se në ujrat e tij gjenden peshq të rrallë ndërsa ata vetë përpiqen ti respektojnë rregullat e ligjin duke mos peshkuar në periudha e ndaluara.

Ulza ndodhet jo më shumë se 1 orë e 30 minuta nga Tirana, aspak larg për të kaluar disa orë qetesie ne parkun natyror me familjen apo miqtë./O.S

Të fundit

Albani rrëfen 20 orët e vështira në anijen me 400 veta: Për pak sa nuk rashë në det

Këngëtari i njohur Alban Skënderaj në Podcast-in "Flasim" me kryeministrin Edi Rama ka treguar historinë e vështirë të emigrimit drejt...

Shkak ndërtimet e reja/ Ekspertët paralajmërojnë për një krizë strehimi në Gjermani

Zyra Federale e Statistikave të Gjermanisë njoftoi këtë javë se 294,400 apartamente të reja u ndërtuan në Gjermani vitin e kaluar, një rënie vjetore...

Tenderët publikë, si do të zhvillohen pas 3 Qershorit?

Nga data 3 Qershor procedurat tenderuese do të kryhen sipas kufijve të rinj monetarë, të miratuar nga qeveria. Agjencia e Prokurimit Publik ka shpjeguar ndryshimet...

I papërtueshmi Meta, e nis ditën me urimin e ditëlindjes së poetit Naim Frashëri

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot ditëlindjen e poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, Naim Frashëri, me disa vargje të...

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave në Shqipëri”, tha pak ditë...

Lajme të tjera

Web TV