Turizmi detar, lehtësohen procedurat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministria e Turizmit dhe mjedisit ka hedhur për konsultim publik disa ndryshime ligjore të ligjit “Për aktivitetet e turizmit detar”. Sipas relacionit bashkëshoqërues, projektligji ka për qëllim të lehtësojë procedurat në ushtrimin e aktiviteteve të turizmit detar duke hequr barrierat e panevojshme.

Sipas këtij projekligji operatorët që do të ushtrojnë aktivitetin e turizmit detar si lundrimi për zbavitje apo peshkimi, motorrët e ujit, zhytjet për argëtim dhe aktivitetet e tjera të ujit tashmë do duhet t’i nënshtrohen vetëm procesit të certifikimit dhe jo licensim.

Në nenin 1, të projektligjit është parashikuar ndryshimi i pikës 14 të nenit 3 të ligjit aktual, konkretisht përkufizimi i “operator i turizmit detar” duke e shkëputur përfundimisht nga koncepti i “operatorit turistik” pasi kanë objekt veprimtarie të ndryshëm në fushën e turizmit.

Ndërsa neni 2 parashikon shfuqizimin e procesit të licensimit pranë Qendrës Kombëtare të Biznesit dhe si rrjedhojë operatorët që do të ushtrojnë veprimtari të turizmit detar do t’i nënshtrohen vetëm procesit të certifikimit pranë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit.

Madje sipas relacionit të ministrisë së Turizmit, Drejtuesi teknik dhe përfaqësuesi ligjor nuk kanë detyrimin të zotërojnë një diplomë universitare të ciklit të parë të studimeve në fushën e turizmit; apo të zotërojnë një gjuhë të huaj në nivelin B2 dhe një gjuhë të huaj të dytë në nivelin B1, sepse këto kritere nuk kanë asnjë ndikim në garantimin e sigurisë për ushtrimin e veprimtarisë së operatorëve të turizmit detar.

Por ky operator ka detyrimin që, në varësi të klientit, t’i garantojë shërbimin me udhërrëfyes të licencuar për këto lloj aktivitetesh, sipas ligjit për turizmin. Ndryshimet e propozuara synojnë zhvillimin e qëndrueshëm të turizmit detar, duke mos cënuar cilësinë dhe standardet e ofrimit të shërbimit si dhe sigurinë e turistëve./O.S

Të fundit

GJKKO liron nga qelia biznesmenin e njohur (Emri)

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit ka ndryshuar masën e sigurisë të biznesmenit Ervis Lame nga "arrest në burg" në...

Ambasada e SHBA godet Berishën pasi mori vulën: Pozicioni për non gratat nuk ka ndryshuar

Ambasada amerikane ka reaguar pak ditë pasi Apeli vendosi t’i kthejë vulën e PD-së, ish kryeministrit Sali Berisha. Selia diplomatike e SHBA konfirmon qëndrimin e...

“E kam traumë”/ Pas fejesës në Për’puthen, Gerti thyen heshtjen: Ja pse u ndava me Saiden

Ky edicion i programit të dashurisë Për’puthen pati plot ngjarje që bën bujë në shtypin rozë. Një prej tyre ishte dhe fejesa e Gertit...

Sektorët ku punonjësit paguhen më shumë në vend

Qytetarët shqiptarë kanë pagesa më të mira në shtet. Statistikat e Instatkonfirmojnë se një trend i tillë ka vijuar edhe në muajt e parë...

Matura Shtetërore/ Publikohen notat e provimit të Gjuhës së Huaj, ja linku

Të gjithë maturantët që kanë dhënë këtë provim mund të kontrollojnë rezultatet e tyre online në linkun e mëposhtëm të publikuar nga Qendra e...

Lajme të tjera

Web TV