Hoti: Dialogu me Serbinë s’ka alternativë, unë do ta kryesoj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qeveria e Kosovës është duke mbajtur mbledhjen e saj të radhës, ku kryeministri Avdullah Hoti foli rreth çështjes së dialogut me Serbinë.

Hoti theksoi se nuk ka alternativë dhe se Kosova është e gatshme për vijuar dialogun me Serbinë.

“Pavarësisht zhvillimeve që ndodhin dialogu nuk ka alternativë. Ne duhet tregojmë përkushtim dhe gatishmëri si shtet që të hyjmë në këtë proces, Kosova është e përgatitur për këtë proces, është bërë një punë e madhe nga qeveritë e kaluara që tash është duke u sistemuar”, tha Hoti.

Hoti gjithashtu theksoi se dialogu do të udhëhiqet nga një ekip i kryesuar nga kryeministri: “jemi duke punuar që të kompozojmë një ekip shtetërore që do të përfaqësoj Kosovën në këtë proces sigurisht kryesuar nga kryeministri”./Re.GU/Fjala.al

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV