Baçe: E vetmja humbje e Aleksandrit të Madh ka ndodhur në Devoll

113 563 lexime

77,512FansaPëlqeje

Akademiku Apollon Baçe ka deklaruar se Aleksandri i Madh ka humbur vetëm një betejë dhe kjo ka ndodhur në Devoll. Në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU, Baçe u shpreh se bëhet fjalë për vitin 345, para se Aleksandri i Madh të fillonte ekspeditën. Sipas akademikut, Aleksandri i Madh luftoi me trupat e Klitit të ndihmuar nga Glauku.

-Aleksandri i Maqedonisë është mundur në një betejë.

-Është mundur?

-Po, në Devoll.

-Për cilin vit bëhet fjalë?

-345 mos gaboj, para se të fillonte ekspeditën.

-Me kë ushtri luftoi?

-Ishte Kliti që ishte dasaret, i vjen në ndihmë Glauku dhe luftojnë me trupat e Aleksandrit./Fjala.al/Ke.Ba

Të fundit

Me moton, “Koronavirusi nuk ekziston”, mijëra gjermanë protestojnë kundër masave

Mijëra qytetarë gjermanë, dolën në Berlin për të protestuar rreth masave të marra për pandeminë e Covid-19. Duke protestuar paqësisht...

Dy vatra të reja në Elbasan, infektohet dhe anëtari i Dhomës së Avokatisë

Shtatë raste të reja me COVID-19 janë konfirmuar ditën e sotme në qytetin e Elbasanit. Burime për “Fjala.al” bëjnë me dije se ka rezultuar pozitiv...

Mëngjeset perfekte për lëkurë plot shkëlqim

Vakti i parë i ditës përbën një shans të rëndësishëm për tu ushqyer shëndetshëm por jo vetëm kaq. Sipas ekspertëve të shëndetit, njerëzit duhet të...

“Përse s’firmosa për vrasjen e Bardhok Bibës dhe si u hodha dy herë me parashutë nga CIA …” Dëshmia e 109-vjeçarit që u shua...

Publikohet historia e rrallë dhe e panjohur e Ndue Mëlyshit me origjinë nga Mirdita, ku i ati i tij, Gjoni ishte bajraktar i Kthellës,...

Shenjat më me fat për muajin gusht

Demi Gushti është sinonim i rezultateve financiare për personat që i përkasin kësaj shenje. Gjatë kësaj periudhe, Demët do të jenë në gjendje të kapërcejnë...

Lajme të tjera

Web TV