Jemi më të vjetrit në Evropë. Pse na kanë marrë toka?

113 563 lexime

77,490FansaPëlqeje

Pyetjes se përse na i kanë marrë tokat ne shqiptarëve, edhe pse jemi kombi më i vjetër , akademiku Apollon Baçe iu përgjigj në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU se shqiptarëve iu ndodh ajo që quhet “Miti i Sizifit”.

-Profesor, si ka mundësi jemi kombi më i vjetër por na i kanë ndarë tokat copa-copa?

-Humanizmi dhe Rilindja filloi me Silvio Pikolominin, mik dhe përkrahës i Skënderbeut. Në këtë kohë, Drishti është një nga ata fshatrat më të çuditshëm. Shkonin 15 km deri në Shkodër për të marrë dy bukë falas. Edhe iu them “po si ka mundësi që  jeni në këtë gjendje? Mbillni ndonjë pemë, ndonjë domate. Më thanë që nuk kanë ujë. Unë iu thashë se ky qytet ka pasur nja 20 mijë vetë, me se kanë jetuar këtu? Ahu më thanë, duhet të hapim gropa, kush i hap gropat… Drishti kishte monedhën e vet, kishte flamurin e vet, stemën e vet dhe statutin e vet, gjithashtu kishte dhe një kancelari në të cilën fliteshin 5 gjuhë. Ti je në një nivel më të mirë se kombet e tjera të Ballkanit, por ty të vjen një goditje  dhe ta pret komplet. Te ne ndodh ajo që unë e quaj “Miti i Sizifit”./Fjala.al/Ke.Ba

Të fundit

Jehonë botërore që Putin testoi vaksinën te vajza e vet

Lajmi i bujshëm i ditës së sotme ishte se Rusia do të miratojë së shpejti një vaksinë anti COVID-19...

Kastrohet ariu i egër pasi iu afrua një vajze më shumë se ç’duhet (VIDEO)

Ka një zemërim nga qytetarët në Meksikë pasi një ari i zi i parë në video teksa afrohej tek një vizitor në një park...

Më 12 dhe 14 gusht Tirana pa drita, ja zonat dhe oraret

Në datën 12 dhe 14 gusht në disa zona në Tiranë do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Sipas OSHEE-së kjo do të ndodhë për...

Pamjet me dron, ja pasojat e shpërthimit katastrofal në Bejrut (VIDEO)

Shpërthimi i madh që goditi portin e Bejrutit dhe rrethinat e saj një javë më parë ka lënë zonën si në një shtet të...

Politika në Kosovë s’gjen qetësi, sërish përplasje brenda koalicionit qeverisës

Marrëdhëniet ndërmjet partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë u dukën të lëkundura që pas rifillimit të bisedimeve me Serbinë të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Aleanca...

Lajme të tjera

Web TV