Kujdes! Mos pini shumë ujë, ja çfarë i bën trupit

113 563 lexime

77,476FansaPëlqeje

Padyshim që koncepti i toksikimit nga uji tingëllon i çuditshëm. Epo ajo ekziston. Nuk është shumë e zakonshme, por ndodh, veçanërisht për shkak të hidratimit të tepërt gjatë ushtrimit të sporteve me intensitet të lartë, në temperatura të larta e në diell.

Hidratimi i mjaftueshëm i vetes është thelbësor për funksionimin e duhur të trupit, sepse çdo qelizë në trupin tonë ka nevojë për lëng për të bërë punën e vet. Megjithatë teprica mund të ketë efekte të dëmshme, madje shumë serioze nëse problemi nuk zbulohet dhe kurohet raporton La Vanguardia.

Pirja e ujit shumë, në rastin më të keq, dhe jo shumë shpesh, mund të çojë në një sëmundje të quajtur hiponatremia

Uji është thelbësor, ndër të tjera ai kontribuon në rregullimin e temperaturës së trupit, parandalimin e kapsllëkut , pastrimin e mbeturinave dhe përmirësimin e funksionimit të shumicës së organeve.

Thënë kështu, pirja e ujit shumë është një rrezik që mund të çojë, në rastin më të keq dhe jo shumë shpesh, në një sëmundje të quajtur hiponatremia , e cila është gjëja më serioze që mund të ndodhë nga lëngjet e tepërta.

Pyetja e ekuilibrit

Kjo ndodh për shkak se kripa dhe elektrolitet e trupit tonë janë shumë të holluara dhe nivelet janë nën ato që janë të përshtatshme, domethënë më pak se 135 milimole për litër. Natriumi ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të lëngjeve brenda dhe jashtë qelizave.

Nëse zbret për shkak të ujit të tepërt, lëviz nga jashtë në pjesën e brendshme të qelizave dhe bën që ato të fryhen. Veçanërisht është e rrezikshme kur prek trurin sepse mund të çojë në dëme, që ndikojnë në trungun e trurit dhe mund të shkaktojë mosfunksionim të sistemit nervor qendror. Nëse kjo ndodh papritur, ajo mund të jetë fatale dhe megjithëse vdekja për këtë arsye është shumë e rrallë, nuk është e pamundur.

Jo vetëm uji e shuan etjen

Ekspertët këshillojnë dozat e ujit që na duhen, megjithëse nuk është një rregull matematikor, pasi varet nga shumë faktorë, siç janë mosha, seksi dhe pesha e dikujt, klima e zonës ku jeton dikush, aktiviteti i përditshëm ose gjendja e shëndetit të secilit. Por, si rregull i përgjithshëm, nëse nuk keni ndonjë sëmundje specifike, vetë etja është një udhëzues i mirë.

Sigurisht, nëse drejtoni një maratonë ose keni ethe, do të duhet të hidratoheni më shumë se zakonisht. Gratë shtatzëna gjithashtu kanë tendencë të jenë më të etura se normalisht. Por nuk duhet ta teproni kurrë, sepse mund të jetë serioze.

Thënë kjo, konsiderohet se një i rritur i shëndetshëm duhet të konsumojë dy deri në tre litra lëng çdo ditë. Ne themi lëngje, sepse gjithçka ka rëndësi, jo vetëm ujë. Po ashtu lëngjet që sigurojnë frutat dhe perimet, një supë ose kafe , dhe natyrisht birrat dhe pijet e buta që merren gjatë gjithë ditës.

Të tjerët e përcaktojnë atë me të ashtuquajturin rregull 8×8. Është një matje e pakuptueshme për ne, sepse matet në ons. Përkthyer do të thoshte 8 gota lëngje në ditë, por ato nuk kanë asnjë bazë shkencore. Raporti i kalorive ndaj ujit të konsumuar është një mënyrë tjetër. Nëse duhen 2,000, kalori atëherë duhen konsumuar 2 litra ujë.

Lexo edhe :  DETAJET/ 8 personat e infektuar në Patos ishin në një dasmë në Zharrëz

Kur trupi na paralajmëron

Para se të arrijmë ekstremin e vuajtjes së një sëmundjeje për shkak të këtij problemi, trupi na dërgon sinjale se jemi duke pirë më shumë ose më pak seç duhet.

Një prej tyre është ngjyra e urinës. Një ngjyrë e verdhë e kashtës tregon që ne po bëjmë gjënë e duhur; nëse është mjaft e errët, me siguri tregon mungesë hidratimi, ndërsa nëse është e pangjyrë është sepse keni pirë shumë.

Një mënyrë tjetër për ta kuptuar atë është për kohën që ju shkoni në banjë. Midis 7 dhe 8 në ditë do të ishte normale, më shumë se 10 mund të jenë një paralajmërim se ne duhet të zvogëlojmë marrjen e lëngjeve.

Përveç kësaj ka disa sëmundje që shkaktojnë më shumë etje se zakonisht. Problemet me veshkat dhe / ose mëlçinë, sindromi i mosfunksionimit të hormonit antidiuretik, marrja e barnave jostoidale anti-inflamatore ose diabeti i pakontrolluar. Skizofrenia, ekstazia, medikamentet anti-psikotike, gjithashtu ka të ngjarë të provokojnë etjen e tepërt.

Në një fazë më të përparuar të problemit dhe pa arritur ekstreme të rrezikshme, do të vëreni të vjella dhe diarre.

Në një fazë më të përparuar të problemit dhe pa arritur ekstreme të rrezikshme, do të vëreni të vjella dhe diarre; lodhje e pajustifikuar dhe ndryshime në gjendjen mendore, siç janë çorientimi dhe konfuzioni.

Dhimbja e kokës është e shpeshtë në këto raste dhe është për shkak të faktit se qelizat, të enjtura nga lëngu i tepërt, shtypin në kafkë. Edhe pse duhet thënë se disa nga këto simptoma janë shumë të ngjashme edhe kur vuan nga mungesa e hidratimit.

Një tjetër shenjë e mungesës së lëngjeve, më e butë dhe që zhduket duke ndaluar pirjen menjëherë, është se buzët, duart dhe këmbët humbasin ngjyrën. Kjo është gjithashtu për shkak të ndryshimit në madhësinë e qelizave, gjë që bën që disa zona të bymehen. Në faza më serioze do të çonte në dobësim të muskujve, me spazma dhe rampa, konfiskime, rritje të presionit të gjakut, shqetësim të frymëmarrjes, humbje të vetëdijes dhe, në situata jashtëzakonisht të rënda, gjendje kome.

Atletët ekstremë, më të prekurit

Nëse problemi është për shkak të pirjes së shumë lëngjeve, do të jetë e mjaftueshme për të zvogëluar dozën për të lehtësuar sëmundjen.

Ata që mund të vuajnë më shumë nga ky problem janë atletët e rezistencës dhe sporteve të tjera ekstreme ose ata që bëjnë shumë orë stërvitje të përditshme. Në atë rast, një pjesë e ujit mund të zëvendësohet me pije energjetike, sepse ato përmbajnë sheqerna, elektrolite si natrium dhe kalium dhe minerale të tjera për të zëvendësuar ato të humbura përmes djersitjes.ka.ta/Fjala.al/

 

Të fundit

Me orgjinë arbëreshe, ka qenë në Shqipëri dhe kishte miqësi me Ali Pashë Tepelenën, 50 fakte për Napoleon Bonapartin

Si sot 251 vjet më parë lindi Napoleon Bonaparti, një nga personazhet më të rëndësishme të historisë së Botës....

Aktori Naim Frashëri përkujtohet nga i biri në ditën e lindjes së tij

Aktori Naim Frashëri edhe pse nuk jeton më është përkujtuar sot nga i biri, Anili në ditën e lindjes së tij. Me fjalë shumë të ndjera...

Çdo të thotë të jesh tiranas? Ja si përgjigjet Parid Turdiu

Parid Turdiu ka folur për Fjala edhe lidhur me origjinën e tij teksa ka treguar se çdo të thotë të jesh i lindur në...

Ndërron jetë nga Covid-19 zyrtari i Partisë Socialiste

Bëhet fjalë për Ndue Ndocin, kreun e PS-së në njësinë numër 11 në Laprakë. Lajmi është konfirmuar nga miqtë dhe kolegët e tij, të cilët...

Lajme të tjera

Web TV