Tottenham triumfon në shtëpi/ Përmbys Arsenal, por mbetet larg Champions League  

113 563 lexime

77,493FansaPëlqeje

Tottenham ka fituar derbin e Londrës me përmbysje me rezultatin 2-1. Kjo ndeshje ishte  vlefshme për javën e 35-të të Premier League dhe skuadra e trajnerit Jose Mourinho ia ka dalë më së miri.

Ishin Topçinjtë ata që zhbllokuan ndeshjen në momentin e parë me një gol të mrekullueshëm të Lacazette në minutën e 16-të.

Gol ky që e bëri francezin lojtarin e parë të Arsenal që shënon kundër Spurs në shtëpi dhe në transfertë në një sezon të vetëm që nga sezonin  2012-2013 kur shënoi Mertesacker.

Vetëm 3 minuta më pas kanë reaguar edhe Spurs, të cilët barazuan me Son, i cili ka përfituar nga një gafë e mbrojtjes kundërshtare. Ai ishte goli i parë i Son në Premier League kundër Arsenal-it.

Ndërsa më pas skuadra e Mourinho-s kompletoi përmbysjen nëntë minuta para fundit, me Aldereweireld që ka kërcyer më shumë se të gjithë në një goditje nga këndi që u ekzekutua nga Son dhe e dërgoi topin në rrjetë.

Fitorja i dha mundësinë Tottenham-it që të parakalojë Arsenal-in në renditje dhe të ngjitet në vendin e tetë me 52 pikë.

Aktualisht Spurs ndodhen vetëm dy pozicione larg zonës së Europa League, kur kanë mbetur edhe tri ndeshje nga fundi i kampionatit.ka.ta/Fjala.al/

Të fundit

Liga e Kampioneve mbyll turin e 16-shes, përcakton 4 çiftet çerekfinaliste

Veprimtaria më prestigjioze e klubeve të kontinentit, Liga e Kampioneve, ka përmbyllur turin e 16-shes, duke përcaktuar edhe duelin...

Mbyllet Drejtoria Arsimore në Elbasan, drejtoresha pozitive me COVID

Mbyllet drejtoria Arsimore në Elbasan. Drejtoresha ka rezultuar pozitiv me COVID-19, teksa mësohet se i gjithë stafi është karantinuar. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë,...

Kampionia e Kosovës, Drita, në finale të turit paraeliminator të Ligës së Kampioneve

Kampionia e Kosovës, Drita, ka mposhtur kampionen e Andorrës, Inter Eskaldesin, me shifrat 2-1, duke siguruar kështu të drejtën për të shkuar në finalen...

UEFA shpall vazot, Astana, Karabagu, Makabi i Tel Avivit dhe Dinamo e Tbilisit, kundërshtarët e Tiranës

Organizmi që qeveris futbollin kontinental, UEFA, ka përditësuar pak më parë edhe ndarjen e vazove për shortin që do të hidhet ditën e diel,...

Shorti i së hënës, përvijohen skenaret “shqiptare” të turet eliminatore të Ligës së Evropës

Të hënën, në Nion të Zvicrës, hidhet shorti i Ligës së Evropës dhe tanimë është krijuar një ide, sado e përgjithshme se çfarë mund...

Lajme të tjera

Web TV