Në kërkim të varrit të Kleopatrës, ja çfarë zbuluan arkeologët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Arkeologët janë një hap më afër gjetjes së varrit të humbur të Kleopatrës pas zbulimit të dy trupave të mumifikuar që besohet të kenë pasur kontakt të drejtpërdrejtë me mbretëreshën e fundit të Egjiptit.

Besohet se këto dy mumje të kenë qenë në rangun e lartë të shoqërisë dhe mund të kenë ndihmuar vete Kleopatrën përgjatë sundimit të saj. U zbulua se kanë qenë një femër dhe një mashkull dhe ky varr ka qenë i mbyllur për 2000 vjet.

“Megjithëse tani është e mbuluar me pluhur nga 2,000 vjet nën tokë, në kohën kur këto mumje do të ishin spektakolare”, tha Dr Glenn Godenho, nga Universiteti i Liverpool, i cili do të prezantoi dhe një dokumentar ku tregohet kjo histori.

Për shkak të dëmtimit nga uji, mumjet janë në gjendje të dobët, por provat tregojnë se ato dikur ishin të mbuluara plotësisht me fletë ari.

Ky luks ishte zakonisht i rezervuar për anëtarët e rëndësishëm të shoqërisë.

“Për t’u mbuluar në fletë ari tregon se … ata kanë qenë… anëtarë të rëndësishëm të shoqërisë,” tha Dr Godenho.

Kleopatra, mbretëresha e fundit e Egjiptit, është një nga sundimtaret më të famshëm të historisë, por vendbanimi i saj i fundit mbetet një mister i pazgjidhur.

Disa ekspertë besojnë se joshësja e bukur u varros në Aleksandri, ku ajo lindi dhe sundoi për shumicën e jetës së saj.

Të tjerë sugjerojnë që ajo është duke pushuar në zonën antike të Taposiris Magna. Gërmimet në Taposiris u drejtuan nga Dr Kathleen Martínez, i cili ka punuar në këtë vend për 14 vjet.

Ajo tha se ishte më e bindur se kurrë që Kleopatra u varros në tempull pas kësaj gjetjeje të re. Kërkimi për varrin e Kleopatrës vazhdon. Mendohet se më pak se pesë përqind e Taposiris është gërmuar deri më tani. /St.Su/Fjala.al

Lexo edhe :  Çmenden temperaturat në këtë vend, arrijnë deri në 52 gradë celcius

Të fundit

Luhatje të euros në treg, blerjet e bankave dhe importuesve mposhtin fluksin e turistëve

Grafikët e këtyre ditëve të fundit në kursin e këmbimit të monedhës europiane dhe asaj shqiptare tregojnë një forcim...

Do zgjasë mrekullia e Rinasit?

Nga Fatos Çoçoli Në qershor 2018, Rinasi klasifikohej ndër aeroportet më të shtrenjtë të Evropës. Sot është aeroporti me biletat më të lira në botë Në...

Policët 100 euro/dita, më 2 qershor Italia merr në dorëzim kampin e Shëngjinit

Punimet në qendrën pritëse të emigrantëve në Shëngjin nga pala italiane kanë ecur me shpejtësi dhe kanë përfunduar, ndërsa në Gjadër janë drejt fundit...

Keni bërë plane për nesër? Ja si pritet të jetë moti, ja çfarë do ndodhë me temperaurat

Ditën e premte vendi ynë do të ejtë në ndikim të kushteve atmosferike relativisht të qendrueshme. Moti parashikohet të jetë me kthjellime dhe zhvillim...

Mision Sistemi i Sipërmarrjeve italiane në Shqipëri

35 sipërmarrje italiane do të marrin pjesë në misionin për sipërmarrjet në Tiranë kushtuar sektorit të infrastrukturës në Shqipëri. Nisma e organizuar nga Italian Trade...

Lajme të tjera

Web TV