FOTO/Muslimanët falen në Shën Sofi për herë të parë pas 86 vitesh, mes tyre dhe Erdogan

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Për herë të parë pas 86 vjetësh, në godinën e kultit “Shën Sofi” në Stamboll është falur namazi i xhumasë.

Më 10 korrik, gjykata e lartë administrative e Turqisë anuloi vendimin e vitit 1934 të qeverisë së atëhershme turke për ta kthyer objektin në muze, ndërsa më pas, përmes një vendimi presidencial, ajo u rikthye në xhami dhe iu dorëzua Kryesisë së Çështjeve Fetare.

Kryetari i Çështjeve Fetare të Turqisë (Dijanet), Ali Erbaş, i cili lexoi hutben e xhumasë me rastin e hapjes së “Shën Sofisë” për faljen e namazit, tha se kjo xhami është vendi i respektit ndaj besimeve dhe përvojës së bashkëjetesës.

Në hapjen e madhe këtë të premte, ishte i pranishëm edhe kreu i shtetit, Rexhep Taip Ertdogan, ndërsa në faljen e namazit morën pjesë mijëra besimtarë.

Shën Sofia, objekt i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, e cila ka qenë në zemër si të Bizantit të krishterë ashtu edhe të perandorisë Osmane myslimane, është një nga monumentet më të vizituara të Turqisë.

Vendimi për ta kthyer “Shën Sofinë” përsëri në një xhami është shoqëruar me kritika të ashpra nga klerikët katolikë të cilët e konsiderojnë një akt përçarës dhe të padrejtë.

/En.Br./Fjala.al


Të fundit

Tronditëse/ 14-vjeçarja ia dorëzon foshnjën e porsalindur një gruaje në restorant dhe largohet (Video)

Tronditëse mund të cilësohet ajo që ka ndodhur në SHBA. Një vajzë 14-vjeçe është paraqitur në një restorant të...

13 vjetori i Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë, Balla: Me asfaltimin e rrugës parku do të jetë një nga zonat më të vizituara në Shqipëri

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla dhe ambasadori i BE-së në Shqipëri Luigi Soreca e ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi...

E rëndë, punonjësit e spitalit përdhunojnë në grup pacienten me COVID

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Indi. Mediat e huaja shkruajnë se një paciente COVID, është përdhunuar në grup nga disa punonjës të spitalit...

Mero Baze: Rivali i Bashës, duhet të bëjë betejë me Berishën

Fati e deshi që Lulzim Basha të mos shpëtonte dot prej Sali Berishës. Edhe pse nxitoi ta afroj sa më shumë datën e garës...

A do të hiqet ora policore? Ja çfarë thotë Ogerta Manastirliu

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manstirliu, e ftuar në emisionin “Kjo Javë”, në “News 24”, foli për heqjen e orës policore dhe lehtësimin e masave...

Lajme të tjera

Web TV