Kërkoi lirinë e Palestinës, Mavraj akuzohet për antisemitizëm

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Lojtari i kombëtares shqiptare të futbollit, Mërgim Mavraj është kthyer sërish në qendër të vëmendjes së mediave për çështje që nuk lidhen me fushën e blertë.

Mavraj akuzohet për qëndrim antisemit, pasi në një postim në rrjetet sociale ka fshirë nga harta Izraelin.

E përditshmja gjermane “Nürnberger Zeitung” raportoi pak ditë më parë se mbrojtësi shqiptar  kishte postuar një foto në Instagram, në të cilin harta e territoreve të Izraelit ishte mbuluar me lule.

Ndërsa në mes të kësaj fotoje kishte vendosur hashtagun #FreePalestine (lironi Palestinën).

Ky veprim sipas Daniela Einshtajn, drejtoresha e Muzeut Hebraik në Franken, tregonte se Mëgim Mavraj mbante qëndrim antisemit më këtë postim.

Kjo sjellje është e papranueshme, mesazhi i Mavrajt kundërshton të drejtën e Izraelit për të ekzistuar”,- u shpreh ajo.

Klubi i shqiptarit Greuther Fürth u distancua nga publikimi i mbrojtësit.

“Si një klub, ne jemi pro tolerancës, diversitetit dhe barazisë dhe jemi kundër diskriminimit, racizmit dhe përjashtimit, të cilën ne e shprehim rreth fushatave tona vazhdimisht. Ndaj distancohemi nga publikime të tilla”,-thuhej në reagimin e klubit.

Por lojtari është acaruar shumë dhe nuk pranon akuzat, duke thënë se po tentonin t’i prishnin imazhi

“Përfundimi se unë jam antisemit është primitiv në kohët tona. Izraeli dhe Palestina kanë të njëjtën të drejtë të jenë në hartën e botës. Unë nuk i mohova Izraelit të drejtën për të ekzistuar”,-u shpreh ai.

Ndërsa pasditen e djeshme ka postuar disa video në ‘Instagram’ ku shpjegonte se nuk kishte qëndrime antisemite, por thjesht kërkonte që edhe Palestina të kishte të njëjtat të drejta.ka.ta/Fjala.al/

Të fundit

Agron Llakaj fiton betejën me Covid, mesazhi i aktorit nuk duhet humbur

Infektimit të Covid-19 nuk i ka shpëtuar as aktori Agron Llakaj, i cili, së bashku me bashkëshorten, ka luftuar...

Ndryshimet Kushtetuese për Kodin Zgjedhor, mblidhet sot Kuvendi

Pavarësisht thirrjeve të ndërkombëtarëve dhe apelit të presidentit Ilir Meta për të mos i votuar ndryshimet kushtetuese pa ardhur opinioni i Komisionit të Venecias,...

Infektohet me Covid-19 Belinda Balluku

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka rezultuar pozitive me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Infrastrukturës e cila shkruan...

Dashamir Shehi, kryetar i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, i ftuar sot në “HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU”

Dashamir Shehi do jetë i ftuar sot në orën 18:30 në emisionin “HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU” në FJALA TV. Kryetar i Lëvizjes për Zhvillim...

U asfiksuan nga gazi në minierë, trupat e viktimave u gjetën në 100 metra thellësi (DETAJET)

Detaje të reja janë zbuluar nga ngjarja tragjike e ndodhur në minierën e Selishtës ku mbetën të vdekur 3 persona, një inxhinier dhe dy...

Lajme të tjera

Web TV