Prej dekadash koronaviruset kanë ekzistuar te lakuriqët e natës

113 563 lexime

77,487FansaPëlqeje

Një ekip i biologësh, të udhëhequr nga David Robertson nga Universiteti i Edinburgh, analizuan historinë evolucionare të formave të mëparshme të SARS-Cov-2 duke studiuar gjenomet e dhjetëra viruseve që janë më të lidhura me të.

Biologët molekularë nga Kina, Shtetet e Bashkuara dhe Europa publikuan rezultatet e tyre të studimit në revistën ‘Nature Microbiology’, ku ata krahasuan gjenet e dhjetëra viruseve që lidhen ngushtë me virusin SARS-Cov-2. Ata më pas zbuluan  format të mëparshme të virusit 40 deri në 70 vite më parë, shkruan BBC.

Shërbimi lokal shëndetësor në Qendrën Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, ngritën një alarm epidemiologjik, në dhjetor 2019 ku  u zbulua një numër i madh i rasteve të pneumonisë të lidhura  me tregun e hapur të kafshëve në qytetin Wuhan, provinca Hubei në Kinë.

Analiza tregoi se viruset që lidhen me SARS-Cov-2 kanë jetuar te lakuriqët e natës për shumë dekada. Këto viruse kanë një origjinë të përbashkët dhe aftësinë për të infektuar qelizat e gjitarëve, të cilat lehtësuan transmetimin e tyre te njerëzit, dhe që mund të ndodhin përsëri në të ardhmen, thonë shkencëtarët.

Rezultatet e këtij studimi tregojnë se viruset SARS-Cov-2 kanë qarkulluar në lakuriqët e natës në Kinën jugore për më shumë se gjysmë shekulli, dhe struktura e tyre specifike, e cila u lejon atyre të lidhen me receptorët në sipërfaqen e qelizave të mushkërive të disa specieve të ndryshme, shpjegon pse dy viruse të ngjashme infektuan njerëzit dhe shkaktuan epidemi serioze  të frymëmarrjes./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Greqia ndalon hyrjen e shqiptarëve deri më 31 gusht, ja kush lejohet të kalojë

Qeveria greke ka zgjatur kufizimet për hyrjen e shqiptarëve në Greqi, deri më datë 31 gusht. Lajmin e ka bërë...

Dhëndri nga Fushë-Kruja ‘pishman’ që ditën e parë të martesës, ja çfarë shkruan në targën e makinës

Të gjithë mezi presin të martohen, por me kalimin e viteve kuptohet se ajo është dhe një "burgim" pasi të mungon liria që ke...

Pamje e pabesueshme/Radhë kilometrike në Kakavijë – VIDEO

Pika e kalimit kufitar të Kakavijës, është bllokuar nga radhë kilometrike të emigrantëve të cilët kthehen në shtetin fqinj. Shkak për krijimin e radhëve është...

Video që po thyen mitin, macja puthet me miun

Fraza si "macja me miun" është një thënie aq e vjetër sa vetë bota, e cila gjithmonë ka përshkruar sesi këto dy kafshë janë...

Pandemia/ 6 viktima në 24 orët e fundit, 16 pacientë në gjendje të rëndë

Gjatë 24 orëve të fundit betejën me COVID-19 e kanë humbur dhe gjashtë pacientë të tjerë, duke e çuar në 219 humbje viktima. (Qarku Tiranë...

Lajme të tjera

Web TV