A të mbron nje dietë vegane nga covid?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Miratimi i një diete vegane ose vegjetariane do të ndihmonte në parandalimin e rrezikut të infektimit me Covid: kjo është ajo që thotë një studim i botuar në BMJ Nutrition, Prevention and Health , i cili përfshiu pak më shumë se 700 pjesëmarrës omnivorë dhe vegjetarianë ose vegan dhe u përpoq të kuptonte nëse dieta e tyre ndikonte. rrezikun e tyre për t’u sëmurë me Covid. Edhe pse rezultatet janë në favor të një diete me bazë bimore , ka ekspertë që nuk janë aspak të bindur se shmangia e mishit na mbron nga rreziku i infektimit.

UNË STUDIOJ. Ekipi përfshiu 702 brazilianë të rritur midis marsit dhe korrikut 2022 dhe i ndau në dy grupe: ata që hanin gjithçka (424 persona) dhe ata që hanin një dietë kryesisht me bazë bimore (278 persona). Grupi i dytë më pas u nda në dy kategori: fleksitarianët (ata që hanë mish në mënyrë sporadike) dhe vegjetarianët/veganët. Nga të gjithë 702 vullnetarët, 330 u kontraktuan me Covid – 224 me simptoma të lehta, 106 me simptoma të moderuara.

Të dhënat treguan se ishin kryesisht omnivorët ata që u sëmurën (52% kundrejt 40% të grupit ” barngrënës “), të cilët më shpesh raportuan simptoma të moderuara (18% kundrejt 11%). Ata që nuk hanin mish ishin përgjithësisht më të shëndetshëm, bënin më shumë aktivitet fizik, ishin më rrallë obezë dhe më pak të prekur nga patologjitë e mëparshme – të gjithë faktorët, nënvizojnë autorët, të cilët rrisin rrezikun e infektimit me Covid në një formë më serioze. Studimi arriti në përfundimin se ata që adoptojnë një dietë me bazë bimore kanë 39% më pak gjasa të infektohen sesa omnivorët.

Lexo edhe :  Zvogëlojnë rrezikun e disa kancereve, ja pse duhet të konsumoni arra

DISA DYSHIME. Megjithatë, disa ekspertë nuk pajtohen me atë që është zbuluar: “Të thuash se dietat me bazë bimore parandalojnë infeksionin me koronavirus është e parakohshme dhe e pajustifikuar”, komenton Gavin Stewart nga Universiteti i Newcastle, duke nënvizuar gjithashtu numrin e vogël të pjesëmarrësve në hulumtim dhe vëzhgimin e tij. natyrës. Ajo që u zbulua bie ndesh edhe me rezultatet e studimeve të tjera , të cilat nxjerrin në pah se si disa lëndë ushqyese të rëndësishme që ndihmojnë në luftimin e Covid-it janë më të lehta për t’u marrë nga një dietë e gjithanshme.

Një aspekt tjetër që duhet mbajtur parasysh kur shikoni rezultatet e studimit është se të dhënat e mbledhura bazohen në atë që është raportuar nga vetë vullnetarët, dhe për këtë arsye mund të mos jenë të sakta: disa pjesëmarrës mund të jenë infektuar me Covid në mënyrë asimptomatike, dikush tjetër mund të ketë gënjyer. në lidhje me zakonet tuaja të të ngrënit.

KA EDHE NJË ARSYE MË SHUMË . Pavarësisht nga Covid, ka disa arsye pse ulja e konsumit të mishit është një ide e shkëlqyer: jo vetëm për shëndetin tonë , por edhe për atë të mjedisit dhe, së fundi, por jo më pak e rëndësishme, për dashurinë ndaj kafshëve.

Dhe ata që nuk mund të heqin dorë nga shija e një biftek të mirë mund të provojnë gjithmonë mish të kultivuar .Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Drejtonte makinën në efektin e drogës/ Shoferi humb kontrollin, përfundon në një banesë

Një aksident ka ndodhur në Tiranë, ku një shofer i cili drejtonte mjetin nën efektin e alkolit ka humbur...

Dedikimi prekës i Ana Likës në ditëlindjen e të ëmës së ndjerë

Pak muaj më parë motra e madhe e Ingrid dhe Inis Gjonit ndërroi jetë. Ilda Gjoni, nëna e aktores Anna Lika mbylli sytë përgjithmonë...

“Nganjëherë na ka rrëshqitur edhe këmba”, Julian Deda reagon pas daljes nga shtëpia

Aktori Julian Deda ka reaguar për herë të parë pas përfundimit të “Big Brother VIP3”. Finalisti, i cili u përball kokë më kokë me Eglën,...

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 28 maj 2024, dollari amerikan, blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93.1 lekë. Euro, blihet me 100.1 lekë dhe shitet 100.8 lekë. Franga...

Lajme të tjera

Web TV