Ishin fshehur në Shqipëri për t’iu shmangur arrestimeve, ekstradohen drejt Italisë 9 persona

113 563 lexime

77,453FansaPëlqeje

Nëntë persona të arrestuar në Shqipëri për vepra të ndryshme penale janë ekstraduar ditën e sotme drejt Italisë.

Lajmin e ka bërë me dije Interpol Tirana përmes një deklarate për mediat. Ndër të tjera, bëhet me dije se të ekstraduarit janë nga mosha 27 deri 72 vjec dhe janë prangosur gjatë këtij viti në Shqipëri, pas akuzave të Prokurorive italiane.

Njoftimi i policisë:

Interpol Tirana

Vazhdon me sukses dhe rezultate të shkëlqyera puna në grup midis Policisë së Shtetit dhe Zyrës së Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Policisë Italiane (Criminalpol).

Si rezultat i këtij bashkëpunimi, nga Interpol Tirana, në bashkëpunim me Zyrën e Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Policisë Italiane (SCIP), gjatë ditës së sotme u ekstraduan drejt Italisë 9 persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri në periudha të ndryshme në harkun kohor të një viti.

Të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha 27 deri 72 vjeç, të cilët ishin fshehur në Shqipëri për t’iu shmangur urdhër-arresteve ndërkombëtare të lëshuara nga Prokuroritë e Barit, Bergamos, Chietit, Firences, Aquilës, Milanos dhe Napolit.

Personat që u ekstraduan janë kapur nga Policia e Shtetit dhe janë të përfshirë në vepra kriminale si shkelje e ligjit për narkotikët, vjedhje, grabitje, pastrimi i produkteve të veprës penale dhe organizatë kriminale me qëllim trafikun e lëndëve narkotike.

/En.Br./Fjala.al

Të fundit

MSH publikon të dhënat: 144 raste të reja, 3 viktima

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit rreth Covid-19. Gjatë 24 orëve të fundit janë 144 raste të...

Mbyllja shkaktoi dëme të mëdha/Kosova dhe Maqedonia e Veriut, gati të hapin kufijtë pa kushte

Maqedonia e Veriut dhe Kosova duhet sa më parë t’i heqin testet për koronavirus, të njohura si PCR, dhe të mundësojnë lëvizjen e lirë...

Ministrja Manastirliu zbulon shifrën e të shëruarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu  pak orë para përditësimit të rasteve të reja me COVID-19 ka zbuluar për qytetarët se sa të shëruar janë...

Ponari realizon ëndrrën shqiptare të basketbollit, firmoset marrëveshja historike ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës

Ëndrra e të gjithë komunitetit mbarëshqiptar të basketbollit në dy trevat shqipfolëse u bë realitet, me firmosjen e marrëveshjes historike të Ligës Unike ndërmjet...

Përfshihen nga flakët katër barake të komunitetit rom

Katër baraka të komunitetit rom në Shkodër janë përfshirë nga flakët. Për fat të mirë nuk raportohet për dëme në njerëz, por vetëm materiale. Zjarrfikëset...

Lajme të tjera

Web TV