Historiani: Grekët kërkojnë ndihmë tek Franca si më 1827 kur në kurriz të shqiptarëve ….

113 563 lexime

77,451FansaPëlqeje

Tensionet në Mesdheun lindor janë rritur ndjeshëm këtë javë pasi Turqia dërgoi një anije në detin Mesdhe, në kufi me Greqinë, për të eksploruar naftë dhe gaz. Por, një veprim i tillë u cilësua si provokim nga autoritetet greke.

Si përgjigje, Presidenti Emmanuel Macron tha se Franca do të rrisë praninë e saj ushtarake në rajon dhe i bëri thirrje Ankarasë të ndalojë punën e saj eksploruese. Forcat Franceze dhe Greke mbajtën stërvitje ushtarake jashtë Kretës në ditën e enjte.

Lidhur me këtë përkrahje të Francës ndaj Greqisë ka reaguar dhe historiani Arben Llalla.

Në një postim në rrjetet sociale ai shkruan se helenët njësoj si në vitin 1827 kërkojnë ndihmë te Franca e cila bashkë me Perandorinë ruse dhe Britaninë e Madhe e themeluan Greqinë duke e zgjeruar si territor në kurriz të shqiptarëve.

“Grekët ashtu si më 1827 edhe sot kërkojnë ndihmë tek Franca e cila bashkë me Perandorinë ruse dhe Britaninë e Madhe e themeluan Greqinë duke e zgjeruar si territor në kurrizë të shqiptarëve e duke tkurrur territoret e Shqipërisë.” shkruan Arben Llalla.

/En.Br./Fjala.al

Të fundit

Bashkia Tiranë hap sërish aplikimet për Kartën e Studentit

Të gjithë studentët të cilët ende nuk janë pajisur me Kartën e Studentit, tani kanë sërish mundësinë për t’u...

“Fjala” zbulon takimin ‘e fshehët’, ja kush e pret Ramën në Selanik në orën 13:30

Kryeministri Edi Rama pritet që të ketë një takim pas 20 minutash në Selanik të cilin nuk e kishte bërë publik më parë. Fjala.al ka...

Gruaja dëbon nga shtëpia George Clooney-n

Aktori i njohur amerikan, George Clooney, dhe partnerja e tij 16 vjet më e re, janë shpesh subjekt i mediave të huaja për shkak...

Ngacmonte seksualisht të miturin në Berat, gjykata liron 66-vjeçarin

Gjykata ka vendosur “detyrim paraqitje” për 66-vjeçarin Romeo Oço që abuzoi me një 16-vjeçar me iniciale K.J në Berat. 16-vjeçari ka deklaruar që ngacmimin seksual...

Akuzoi për rrahje Ramush Haradinaj, sapo shkoi ne polici tërheq denoncimin

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe vëllai i tij, deputeti Daut Haradinaj, para rreth tre muajve janë denoncuar në polici për “rrahjen e një...

Lajme të tjera

Web TV