Pandemia/ Ishujt Kanare në Spanjë ndalojnë pirjen e duhanit në hapësirat publike

113 563 lexime

77,337FansaPëlqeje

Ishujt Kanarie kanë vendosur të ndalojnë pirjen e duhanit në hapësira publike për aq kohë sa nuk mund të garantohet distanca e sigurisë për shkak të krizës shëndetësore të shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.

Presidenti i Qeverisë së Ishujve Kanarie, Víctor Torres, njoftoi se takimet në shtëpi dhe jashtë nuk mund të kalojnë 10 persona, ndërsa vendi e ka bërë të detyrueshme mbajtjen e maskës.

“Pirja e duhanit nuk është asnjëherë e mirë, por ne i kërkojmë qytetarëve që sido që të jenë rregulloret, të pinë duhan me përgjegjësinë më të madhe dhe të mbajnë distancën e duhur. Kur tymi nxirret, lëshohen më shumë grimca sesa kur marrin frymë ”, paralajmëroi ai. Ka.Li/fjala.al/Burimi: LaVanguardia

Të fundit

E fejuara e tradhtoi 3 javë para dasmës, dhëndri organizon diçka me shoqet e nuse

E fejuara e tradhtoi tri javë para dasmës me ish-të dashurin e saj. Po t'ju ndodhte ju si do...

Sulmi me thikë në Paris cilësohet akt terrorist, ja çfarë zbardhin hetimet

Policia franceze tha të shtunën se kishin ndaluar një individ i cili besohet të ketë qenë dikur shok dhome me personin që sulmoi dy...

A po provokon Turqia? Droni hedh ngjyrë të kuqe mbi flamurin grek -VIDEO

Në ishullin grek Kastelorizo ka ndodhur një ngjarje e paprecedentë. Një dron ka njollosur me ngjyrë të kuqje flamurin grek i cili ndodhej pak...

Aksident në Berat, plagoset një vajzë

Mbrëmjen e kësaj të shtune, një aksident është regjistruar në dalje të qytetit të Beratit, në zonën e kombinatit. Një automjet tip Benz, me targa...

Zjarret në Kaliforni jashtë kontrollit, ushtria zbarkon në rrugë për të menaxhuar situatën

Zjarret vazhdojnë në pjesën veriperëndimore të Shteteve të Bashkuara. Ato kanëshkaktuar deri tani vdekjen e të paktën 35 njerëzve. Shkencëtarët thonë se këto janë...

Lajme të tjera

Web TV