test

FOTO/ A ju kujtohet spikerja e njohur në ekranin e TVSH? Pas shumë vitesh imazhi i saj mbetet njësoj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në prillin e vitit ’60-s, nga një ndërtesë njëkatëshe në krah të Rrugës së Kavajës, bashkë me emisionin e parë historik televiziv, u shfaq dhe një folëse, një imazh që u bë shumë shpejtë i gdhendur në memorien e teleshikuesit shqiptar të asaj kohe.

“Të dashur teleshikues, Televizioni eksperimental Shqiptar fillon emisionin e tij të parë ”, ishte fraza me të cilën ajo iu drejtua teleshikuesve të pakët.

Ka kaluar gati gjysmë shekulli, kur një vajzë e re, u pa në ekranin shqiptar dhe për dekadat që vijuan do të krijonte ikonën e televizionit kombëtar.

Ndonëse në vite folëset do të ndryshonin, të tjera do ta pasonin. Shprehja “Të dashur telespektatorë mirëmbrëma, po fillojmë transmetimet”, do të mbetej unike dhe e pandryshuar.

Fytyra të bukura, simpatike, brune e bionde, me një buzëqeshje natyrale, me një zë melodioz, qëndrim karakteristik, me një shqiptim korrekt, kështu kanë mbetur në memorien e publikut televiziv disa emra të spikatur të atyre viteve.

Mimoza Tafaj ishte njëra prej tyre. Figurë e rëndësishme në vitet e televizorëve bardhezi të markave “Butrinti”, “Dajti” e “Lura” prodhim të URT-së, ku shfaqej vetëm një kanal: TVSH

Mimoza Tafaj Prej kohësh  në Tiranë, por në një kohë të caktuar edhe ajo si shumë emra të tjerë të njohur si artistë apo personazhe publike të asaj kohe do të merrte vendimin të largohej nga Shqipëria duke zgjedhur të shkonte në kontinentin e largët, Amerikë, ëndrrën e shumë shqiptarëve për atë kohë, ku edhe jeton prej shumë vitesh.

Të fundit

Shqiptari ngacmon tifozen më ‘hot’ në botë, çfarë s’u pa gjatë ndeshjes Kroaci-Shqipëri

Të gjithë sytë e shqiptarëve ishin në Hamburg një ditë më parë, aty ku Kombëtarja u përball me Kroacinë....

Fiton garën për kreun e ri të NATO, kush është “pëshpëritësi i Trump”

Kryeministri holandez në largim, Mark Rutte, ka fituar garën për t’u bërë kreu i ardhshëm i NATO-s në një moment të rrezikshëm për aleancën...

Panik në Berat/ 7-vjeçari bllokohet brenda në banesë, ndërhyn zjarrfikësja

Një çift bashkëshoshtësh, banues në lagjen “30-Vjetori” në Berat, kanë dalë nga banesa për të bërë pazar, duke lënë në gjumë fëmijën e tyre...

Kylie përlotet nga komentet për pamjen e saj: Dukesh e vjetër

Kylie Jenner është përlotur pas komenteve negative që ka marrë për pamjen e saj. Në episodin e ri të sezonit 5 të “The Kardashians”,...

Dumani e Kraja hetojnë Metën dhe Berishën/ I dërguari i Blinken shkon në SPAK

Koordinatori për Anti-Korrupsionin Global Richard Nephew ishte sot në godinën e SPAK për të parë nga afër në veprim institucionet gjyqësore shqiptare, mes tyre dhe atë...

Lajme të tjera

Web TV