Pse pirja e kafesë me stomak bosh është e dëmshme për shëndetin tuaj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dihet mirë se kafeina është stimuluese dhe ju ndihmon të zgjoheni.

Për shumë njerëz, pirja e një kafeje në mëngjes është një nevojë e domosdoshme dhe mënyra e vetme për t’u përgatitur për aktivitetin e përditshëm.

Problemi është se kur e merrni atë, madje edhe pa kafeinë, me stomak bosh dhe për shkak të substancës që i jep shijen e hidhur, shkaktohet prodhimi i acideve , të cilat mund të shkaktojnë shqetësime të lehta në një periudhë afatshkurtër, por më serioze me kalimi i kohës.

Nuk është e vetmja gjë e keqe pirja e kafes menjëherë pas zgjimit. Kafeina dihet se është një stimulues që ju ndihmon të kthjellët dhe energjik.

Edhe nëse nuk ndjehesh i uritur kur zgjohesh ose para se të pish kafen, përpiqu të hash diçka për të mbajtur qëndrueshmërinë e sheqerit në gjak.

Shihni edhe dy efekte të tjera të pirjes së kafesë me stomak bosh:

Shtimi në peshë

Një tjetër efekt i rëndësishëm është rritja e shanseve për të marrë peshë. Sidomos ata që e kanë të përditshme kafen e mëngjesit, duhet të jenë të vetëdijshëm se prishin nivelet e insulinës, duke çuar në dëshirën për ushqime me yndyrë të lartë dhe sheqer.

Problemet në stomak

Antioksidantë, të cilët përmbajnë sasi të mëdha kafeje, shoqërohen me një lloj acidi (acid klori gjenik) që gjendet në shumë fruta.

Një filxhan kafe të thjeshtë me stomak bosh stimulon sekretimin e acidit klorhidrik në traktin e tretjes. Kur stomaku është bosht, ka të ngjarë që konsumimi i kafesë të çojë në rritjen e nivelit të acidit stomak dhe të vjella.

La.Mi/Fjala.al

Të fundit

Pritjes i vjen fundi/ Nisin përgatitjet për “BBV3”, ja pamjet brenda shtëpisë (Foto)

Big Brother Vip Albania” është spektakli më i ndjekur në Shqipëri, ku banorët transmetojnë shumë emocione të forta teksa...

“Më duhen 8 mijë euro”/ Gazetari publikon mesazhet, si Naim Murseli kërkonte para borxh

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se babai i Naim Murselit ka ndryshuar qartë qëndrim në lidhje me vrasjen...

Një iranian thyen rekordin, vendos 88 lugë të balancuara në trupin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin e tij. Abolfazl Saber Mokhtari,...

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe të dënueshëm në fushën e...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Lajme të tjera

Web TV