Turqia nuk numëron raste pozitive COVID-19 nëse nuk ka simptoma

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shifrat COVID-19 të botuara çdo ditë nga Turqia përjashtojnë numrin e njerëzve që kanë rezultuar pozitivë që nuk po shfaqin simptoma, ka pranuar ministri i shëndetësisë i vendit Fahrettin Koca.
Koca tha se të gjitha shifrat zyrtare të lëshuara që nga 29 korriku u referoheshin vetëm “pacientëve” – që do të thotë ata që shfaqin simptoma të koronavirusit. Ai tha se pacientë asimptomatikë në Turqi, përbënin “shumicën” e të gjitha rasteve. Autoritetet shëndetësore në të gjithë botën kanë thënë se disa njerëz janë në gjendje të mbajnë COVID-19 pa treguar ndonjë simptomë dhe ta transmetojnë atë tek të tjerët, të cilët mund të zhvillojnë simptoma.

Shumica e juridiksioneve perëndimore raportojnë çështje asimptomatike brenda numrit të përgjithshëm të çështjeve pozitive. Deklarata e ministrit turk të shëndetësisë erdhi pasi një deputet i opozitës Murat Emir pretendoi se numri i vërtetë i rasteve ishte 20 herë më i lartë se shifrat zyrtare.

Ai akuzoi qeverinë për fshehjen e shkallës së vërtetë të shpërthimit të Turqisë COVID-19.
Por Koca hodhi poshtë pretendimin e Emirit se numri i përgjithshëm i rasteve pozitive të identifikuara më 10 shtator ishte 29,377 – dukshëm më i lartë se 1,512 pacientë të njoftuar nga ministria e shëndetësisë atë ditë.

Ai u tha gazetarëve në një konferencë për shtyp të Mërkurën në mbrëmje: “Të gjithë duhet ta dimë se jo çdo rast është pacient, sepse ka nga ata që kanë rezultuar pozitivë por nuk po shfaqin aspak simptoma.
1,391 “pacientë” dolën pozitivë për koronavirus në Turqi në 30 shtator por nuk tha sa njerëz shtesë asimptomatikë kishte. Fl.St/fjala.al


Të fundit

Themeluesi i PD nuk ndalet me akuzat për Bashën: Tur turpi, sillen sikur humbja…

Zenel Hoxha, themelues i degës së parë të PD në Tiranë në 1990 që ka kërkuar që në krye...

Brenda tuneleve të vdekjes së Hamasit, nga ku bëhen kontrabanda e armëve dhe sulmet ndaj Izraelit (Foto)

Në një luftë të pabarabartë për shkak të kapaciteteve të ndryshme të armatimit, militantët palestinezë janë përpjekur të gjejnë mënyra të ndryshme për të...

E rëndë/ 17-vjeçarja vritet me thikë nga një 15-vjeçar, konflikti nisi në rrjetet sociale

Një vajzë 17-vjeçare humbi jetën, pasi u godit me thikë dje në Ivry-sur-Seine, një zonë në jug të Parisit. Raportohet se autor i dyshuar...

“300 euro për person”/ 21-vjeçari nga Bangladeshi arrestohet në Kakavijë

Një 21-vjeçar nga Bangladeshi është arrestuar nga policia nga afërsi të Kakavijës, pasi u kap se po ndihmonte për kalimin kufitar 7 emigrantë të...

Kryeministri Rama publikon videon: Ja pamjet e terminalit të ri në Korçë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamjet nga terminali i ri i autobusëve dhe taksive në Korçë. Teksa ka postuar videon në fjalë, kreu i...

Lajme të tjera

Web TV