Kush janë liderët botërorë që rezultuan pozitiv?/ Të pasur dhe të pushtetshëm por jo të paprekur nga COVID-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nuk ka arsye pëfr mos e besuar. Lider të njohur të arenës politike në botë janë prekur nga COVID-19 dhe iu është dashur të përballen me një luftë që më pare as nuk e kishin menduar.

Nga Boris Johnson, Kryeministri britanik, i pari lider politik i prekur nga koronavirus deri tek presidenti amerikan Trump, i cili zhvendosi vëmendjen nga çështjet politike  tek shëndeti i tij, ata dashur pa dashur edhe pse të pushtetshëm, të pasur dhe të fuqishëm për të mbrojtur vendet e tyre nuk kanë mundur t’i shpëtojnë infektimit nga coronavirusi.

Kryeministri britanik, Boris Johnson ishte  ai që vuajti shumë prej COVID-19.

Pas testimit pozitiv më 27 mars, kryeministri britanik u shtrua në spital për disa ditëme radhë, në një njësi të kujdesit intensiv në spitalin ”St. Thomas” në Londër.

Ai pranoi më 12 prill se  rrezikoi të vdiste.

E më pas trajtimi mjekësor për presidentin brazilian Bolsonaro, i cili mbeti pozitiv nga 7 deri më 25 korrik, ishte më pak i lehtë se sa ai i Johnson.

Bolsonaro që nga fillimi i epidemisë ka eliminuar përdorimin e maskës, pa hequr dorë nga turmat dhe tubimet.

bjellorus, Aleksander Lukashenko ishte një tjetër dhëheqës politik duke e bërë kështu presidentin bjellorus një tjetër lider politik që mundi t’i shpëtonte infektimit nga ky virus. Lukashenko  kishte folur për “psikozë” në lidhje me virusin dhe në korrik njoftoi se ai kishte kapërcyer infeksionin “duke qëndruar në këmbë dhe pa simptoma”.

Përveç që nuk kishte vendosur për ndonjë formë bllokimi, vendi i tij ishte i vetmi vend europian që nuk kishte ndërprerë as kampionatin e futbollit dhe nuk kishte mbyllur stadiumet.

Së fundmi  presidenti i SHBA-ve , Donald Trump dhe bashkëshortja e tij , të cilët sipas mjekëve ndodhen në gjendje të mirë shëndetësore momentalisht.

Lexo edhe :  Twitter dhe Facebook e ndaluan nga platformat e tyre/ Trump krijon rrjet social

Presidenti i SHBA, Donald Trump doli për pak kohë nga spitali ushtarak ”Walter Reed” në bordin e një SUV të blinduar, ku ai është i shtruar  për shkak të infektimit me Covid-19, për një vizitë të shkurtër të befasishme tek dhjetëra adhurues që ndodheshin prej të premtes jashtë ndërtesës, pasi mjekët parashikuan daljen e tij të mundshme sot, nëse ai vazhdon të përmirësohet.Trump falënderoi mbështetësit e tij jashtë spitalit. Ru. Do/ Fjala.al

 

 


Të fundit

L’Echo De Paris (1910) / Preteksti i mbylljes së shkollave shqiptare në Elbasan dhe Korçë nga qeveria turke

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Tetor 2021 “L’Echo de Paris” ka botuar, të dielën e 11 shtatori 1910, në faqen n°3,...

Për herë të parë pa Ronaldo-Messi/ El Clasico kryefjala e kampionatit spanjoll, Barça sfidon Realin me “Camp Nou-n” plot

Magjia e El Clasico do të marrë sërish vëmendjen e gjithë botës. Pas një sezoni të dëshpëruar me tifozët që i munguan futbollit, në...

Kapet “Otoniel”, bosi më i madh i kokainës në Kolumbi/ Presidenti Duque: Goditje e krahasueshme vetëm me rënien e Escobar

Forcat e armatosura të Kolumbisë kanë arrestuar Dairo Antonio Usugën, të njohur si Otoniel, një prej trafikantëve më të mëdhenj të drogës në Amerikën...

Atentati në Fier/ Ja kush është Demir Backa që u qëllua me 16 plumba, gjenden dy armët e autorëve

E shkuara e Demir Backës është në qendër të hetimeve lidhur me ekzekutimin e tij të mbrëmshëm në qytetin e Fierit, pranë një qendre...

Nis shtrimi i qilimit në stadiumin e Kukësit, Rama: Përmbyllet një vepër e re publike në shërbim të komunitetit

Me shtrimin e qilimit të blertë, përfundon faza e fundit e rikonstruksionit të stadiumit të Kukësit, “Zeqir Ymeri”. Kryeministri Edi Rama ka postuar në...

Lajme të tjera

Web TV