Ne afroamerikanët duhet të votojmë për Joe Biden

113 563 lexime

101,061FansaPëlqeje

Të gjithë duhet të shkoni dhe të votoni, pasi ajo s’mund të votojë më”.

Me këto fjalë e nisi fjalimin e saj nëna e Breonna Taylor, një afroamerikane e vrarë nga policia në Louisville, e cila u shndërrua në simbol të protestave të lëvizjes Black Live Matters.

Në krah të saj është babai i Jacob Blake, një afroamerikan i paralizuar, i cili u qëllua me tetë plumba nga policia në Kenosha të Wisconsin.

Ata po flasin përpara një turme të madhe njerëzish që janë mbledhur të protestojnë përballë “Hotel Trump” në New York.

Në një video të shpërndarë shumë nga rrjetet sociale, babai i Jacob Blake, përpara të gjithë mediave të mbledhura para derës së tij të shtëpisë, disa ditë pas plagosjes së djalit, lexoi një sure nga Kurani në gjuhën Arabe. Një gjuhë të cilën nuk e flet, por që e përdor përgjatë faljes.

Ky nuk është saktësisht imazhi i një votuesi mesatar demokrat. Nuk është as për t’u habitur se mbi tre orë fjalime, thirrje dhe parulla para xhamave pasqyrë të “Hotel Trump”, shfaqet emri i Joe Biden dhe ai i Kamila Harris.

Asnjë nga turma e mbledhur nuk mban asnjë flamur apo simbol demokrat, megjithatë mesazhi është i qartë: merrni pjesë në votime dhe votoni Joe Biden, votoni demokratët.

Kjo ngjarje është pjesë e një aktiviteti në vend e quajtur “Gjendja e Jashtëzakonshme”, e cila do të shtrihet në disa shtete dhe që synon të bindë “votuesit në depresion”, siç quhen afroamerikanët që e konsiderojnë votën të padobishme dhe të cilët mendojnë se nuk kanë më përfaqësim, një fenomen ky që është më i përhapur në qytetet veriore se sa në ato jugore.

Realisht, komuniteti afroamerikan është i ndarë në dy grupe, ata që votojnë demokratët dhe ata që nuk i votojnë. Por demografia e popullsisë është e qartë.

Nëse do të funksiononte aftësia e tyre për t’i bindur, kjo do të sillte një ortek votash në shtetet kryesore dhe që do t’i siguronin Biden një fitore të pakontestueshme.

Megjithatë, pyetja është: Pse një levizje radikale dhe revolucionare që bën thirrje për “ndryshim” dhe që në fokus të saj ka një program ekonomik dhe kulturor që mbështet komunitetin afroamerikan për t’u dëmshpërblyer nga dëmi i shkaktuar nga skllavëria dhe diskriminimi dhe që kërkon heqjen e sistemi aktual të policisë, del në rrugë e bën thirrje për të mbledhur vota për Joe Biden, i cili është një 70-vjeçar i bardhë dhe i moderuar?

Lexo edhe :  Ekspertët e shëndetit publik bëjnë thirrje kundra lehtësimit të masave për fundvit

Përgjigja sigurisht nuk është Kamila Harris, e cila është një grua me ngjyrë dhe ka një CV të Prokurorit të Qarkut që sigurisht që e bën atë edhe më të pëlqyeshme për protestuesit e lëvizjes Black Live Matters.

Sipas një studimi të Universitetit Shtetëror Princeton, asnjë kandidat republikan nuk ka marrë kurrë më shumë se 13% mbështetje nga komuniteti afroamerikan.

Mirëpo, përgjigja qëndron në historinë e procesit të emancipimit të komuniteteve afroamerikane në shtetet e jugut, si dhe prania e udhëheqësve të tyre në administratën lokale në listat e Partisë Demokratike.

Nëse para viteve 1960 vota e zezë ishte e shpërndarë dhe jo shumë efektive, me fillimin e betejës për të Drejtat Civile të filluar nga demokratët, u krijua një bllok votash, i cili sot rrjedh për shkak të demoralizimit dhe mospjesëmarrjes në votime.

Anëtarësimi në Partinë Demokratike transmetohet në shtëpi dhe në mjediset fetare në qarqet jugore, ku racizmi dhe diskriminimi, shpesh i detyron komunitetet të izolohen nga njëri-tjetri.

Partia Demokratike është për shumë afroamerikanë mënyra e vetme për t’u përfaqësuar në pushtetin lokal dhe që garanton mbrojtjen ekonomike dhe ligjore të këtij komuniteti.

Vota e afroamerikanëve për demokratët në Jug është në fakt një votë përgjithësisht jo shumë progresive. Dëshmia është fitorja e Joe Biden kundrejt Bernie Sanders në zgjedhjet partiake, i cili në vend të tyre, arriti të bindë rininë urbane të veriut.

Pra, këto janë arsyet që kanë rëndësi dhe pse lëvizja BLM po nxiton, janë këto faktorë që arrijnë të përmbysin rezultatin e periferive të qyteteve të mëdha, ku komunitetet konfliktohen dhe ku indiferenca njerëzore mbizotëron.

Ata do trokasin në çdo derë për të kujtuar rëndësinë e votës për demokratët, ku më shumë se sa një version amerikan që nënkupton: “kape hundën me dorë dhe voto demokratët”, kjo është një votë strategjike për përfaqësuesit lokalë që çdo ditë e gjejnë veten duke u detyruar të luftojnë mbi buxhetet e qytetit për shkak të pranisë së politikave mbështetëse për komunitetet e tyre, duke vendosur heqjen e ligjeve që i lënë dorë të lirë policisë dhe për të ndëshkuar gjykatësit që sigurojnë mosndëshkimin sistematik të policëve të përfshirë në akte dhune dhe abuzimi.

Nuk është një votim për Biden apo Harris, është një votim për një parti, pasi kur ke shtetin kundër të kesh një parti është diçka shumë e rëndësishme./Re.D/Fjala.al

Të fundit

Covid/ Rusia fillon vaksinimin nga Moska, 70 qendra që ndihmojnë procesin

Rusia po fillon programin e saj të vaksinimit Covid-19, me klinikat në Moskë të cilat kanë prioritet ata që...

Kapen 275 kg drogë me stampën “Dragon Ball” në Itali, pranga 3 shqiptarëve

Policia italiane ka sekuestruar ditën e sotme 275 kg drogë prej të cilave 160 kg hashash dhe 115 kg marijuanë. Sipas raportimeve nga media italiane,...

COVID-19/ Turqia në izolim gjatë fundjavës

Turqia gjatë kësaj fundjave është futur në izolim, pasi rastet e reja me koronavirus dhe vdekjet, kanë shënuar numra rekord ditët fundit. Masa e izolimit...

Ky shtet nxjerr në ankand 170 elefantë të egër për shkak të thatësirës

Namibia ka nxjerrë në shitje 170 elefantë të egër "me vlerë të lartë" për shkak të thatësirës dhe një rritje të vrullshme në numrin...

Rama: S’do lemë gur pa lëvizur që vaksina e Covid të jetë në Shqipëri

Kryeministri i vendit Edi Rama është nisur drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës për tu takuar me prodhuesit e vaksinës Anti-Covid. Lajmin e ka bërë...

Lajme të tjera

Web TV