Covid-19/ Basha: Numri i fataliteteve shumë më i lartë nga ai që raportohet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha të martën zhvilloi një takim me mjekë të familjes dhe specialistë të shëndetit mbi pandeminë e Covid-19.

Basha theksoi se shifrat tregojnë se situata është përkeqësuar, ndërkohë kritikoi instancat shtetërore se nuk po bëjnë transparencë me opinionin publik.

Kreu i opozitës u shpreh se ka marrë informacione mbi raste të shumta, që sipas tij nuk janë raportuar nga institucionet përgjegjëse. Situata në ditët e fundit ka ardhur duke u përkeqësuar, dhe kjo sipas Bashës, shihet tek rritja e të infektuarve dhe u viktimave nga Covid-19.

Numri i fataliteteve shumë më i lartë se ai i raportuar. Dje, kam kontaktuar me të sëmurë që kërkonin mbështetje për gjendjen ku ishin. Kam informacione për dhjetëra raste të pa raportuara nga autoritetet. Dua të dëgjoj mjekët se me çfarë vështirësish përballeni ju”, tha ai.

Gjatë fjalës së tyre, mjekët e familjes renditen vështirësitë që ato hasin në trajtimin e pacientëve të infektuar me coronavirus.

Rastet janë aq të shumtë sa detyrohemi t’i dërgojmë në spitale private për të bërë skanerin. Nuk kemi oksimetër për të matur saturimin me oksigjen. Marrja e tamponit vonon deri në 10 ditë nga fillimi i simptomave. Njoftimet për procedurën e tamponit kanë ndryshuar disa herë brenda javësh”, tha njëri prej mjekëve.

Ata thonë se mjetet mbrojtëse i blejnë vetë , duke shtuar se nuk kanë asnjë mbështetje nga qeveria.

Maskat na erdhën të skaduara që në 2011. Pesë ditë pas fillimit të simptomave tamponi nuk vlen si metodë testimi. Në qendrat shëndetësore nuk bëhet asnjë analizë që zbulon praninë e COVID. Të gjitha mjetet mbrojtëse i blejmë vetë”, shtoi një tjetër.

Lexo edhe :  Sa real është rikthimi i Lulzim Bashës?

Ministria e Shëndetësisë raportoi të martën 381 raste të reja dhe pesë viktima. Që nga fillimi i pandemisë dhe deri dje kanë humbur jetën 532 pacientë për shkak të koronavirusit./Re.D/Fjala.al

Të fundit

Oferta e çmendur nga Arabia Saudite, Karim Benzema merr vendimin mbi të ardhmen

Pas 14-vitesh pjesë e Real Madrid, duket se aventurës së Karim Benzema me klubin e Los Blancos i ka...

Pushime “të kripura”/ Shtrenjtimit të çmimeve i shtohen rritja e pagave të fluturimeve

Këto pushime verore që po afrojnë do të jenë edhe më “të kripura” se vjet. Shtrenjtimit të ushqimeve, pijeve e kostove të transportit këtë...

VIDEO-“Romancë” në samitin e BE-së/ Rama “mbyt me puthje” Giorgia Melonin

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Moldavi, ku është mbledhur Komuniteti Politik Europian, bashkë me liderë të tjerë të Ballkanit Perëndimor dhe jo vetëm. Edhe...

Vetmia mbaroi! Këto shenja horoskopi do të gjejnë gjysmën tjetër në qershor

Vera erdhi, temperaturat po rriten, humori bëhet më i lehtë dhe nevoja për dashuri fillon të stimulohet shumë më tepër. Pra, qershori, muaji ku Afërdita...

1 Qershori/ Përurohet Akademia e parë e Çiklizmit, Veliaj: Dhuratë për fëmijët e Tiranës

Në Parkun e Liqenit Artificial të Tiranës u inaugurua sot Akademia e Çiklizmit, një hapësirë e standardizuar e stërvitjes dhe garave për të vegjlit....

Lajme të tjera

Web TV