Basha: Pjesa tjetër e opozitës nuk janë në gjendje të prodhojnë një diskurs politik

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kreu i PD-së Lulzim Basha i ftuat në ‘Studio Live’ u shpreh se Rama mori në dorë reformën zgjedhore me marrëveshjen me Rithemelimin. Sipas tij pjesa tjetër e opozitës, nuk janë në gjendje të prodhojnë një diskurs politik, e jo më një alternativë qeverisëse.

Basha: Akuza të pabaza të një grupi pazarxhish që e kanë mendjen te karrigia e tyre, nuk kanë kapacitet të diskutojnë as një diskurs politik. Jemi në një program të ngjeshur për riorganizimin e Partisë dhe denoncimit të qeverisë me vepra. Këta që janë aneks i PS dhe protestat i bëjnë me leje. Mbajnë në sirtar propozimet tona për heqjen e imunitetit. Dhe denoncimet i kanë me leje, janë akaparuara nga PS. Vëmendja e njerëzve po drejtohet nga ajo që do vijë pas një viti.

Kush ka frikë nga SPAK?

Basha: Kushdo që e di që ka kryer akte të paligjshme me abuzimin me pushtetin. Pas 11 vjet qeverisje, goditet si më e korruptuara nga partnerët frika më e madhe është e pushtetit. Inkurajomë që SPAK të hetojë, qeverisja është më e shqetësuara por kanë gjetur aleancë tek ata që ulen te karriget e opozitës në parlament.

Marrëveshjes për amnistinë, mos do ja dëgjojmë krismën diku tjetër, tek Reforma zgjedhore?

Basha: Komisioni i reformës zgjedhore u shua dhe u zëvëndësua me një formulë opake. Rama mori në dorë reformën zgjedhore. Është Edi Rama në një anë dhe LSI me jnë deputet në anën tjetër. PD nuk është askund. Këta kanë garuar në emër të LSI. Beteja jonë për lista të hapura, është shtrirë në rrafshe të tjera, përfshirë në tryezën e para disa javëve, përfshirë edhe një diskurs me qytetarët.

Lexo edhe :  Partia Demokratike në skaner një vit përpara zgjedhjeve

Disa kanë hallin thjesht të karriges së tyre, disa kanë halle më të thella. Por kjo i ndan me shumicën e shqiptarëve. Për çdo abuzim duhet të përgjigjen para ligjit. Në një anë janë interesat e një grupi shumë të vogël njerëzish. Janë gjithnjë e më të braktisur. Nga ana tjetër kemi ofertën tonë për reformën zgjedhore.

A ka dakordësi nga pala tjetër?

Basha: Çdo faktor që i thotë vetes opozitarë duhet të rreshtohet me këto ndryshime. Fakti që nuk rreshtohen në krah të interesit publik, tregon se e kanë hedhur fatin e tyre në të njëjtën vorbull me keqqeverisjen. Ajo që i thotë vetes opozitë po sulmon SPAK. Kanë interesa të përbashkëta. Janë vendosur kundër interesit publik. Është zgjedhja e tyre dhe do të ketë një kosto. Ne do të vazhdojmë dialogun me qytetarët.

Pazari bëhet për mbijetesë politike. Nuk mendojnë për rotacion. Qëllimet tona shkojnë përtej interesave të ngushta, partiake. Nëse vijnë tek propozimet tona do ti votojmë. Nëse nuk merren parasysh vota jonë do jetë kundër./E.T

Të fundit

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e...

Leku ‘mbyt’ euron, mësoni me sa blihen dhe shiten monedhat e huaja sot

Sot, më 25 maj 2024, dollari amerikan blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93 lekë. Euro blihet me 100 lekë dhe shitet 100.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në blerje...

SKICA PËR BABANË…

Nga Mitro Çela 1.NJË JAVË NË FRANCË Babai lindi në vitin 1900. Rreth viteve ‘2O u hap fjala. Plasi puna në Francë. -Punë për zengjinë, -thoshte sekseri. Ai paguante...

Lajme të tjera

Web TV