Kur delet mësynë Shtëpinë e Bardhë

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Nga Roland Qafoku

Shtëpia e Bardhë nuk ka qenë aq e bardhë përgjatë viteve të presidencës amerikane. Pas djegies dhe më pas lyerjes me bojë të bardhë nga ku e mori emrin, rezidenca e presidenti të Amerikës është shoqëruar me ngjarje dhe histori po aq interesante sa edhe vetë ata që e drejtuan.

Një prej tyre ka ndodhur në vitin 1918 gjatë presidencës së Thomas Woodrow Wilson. Bari i lëndinës rreth e rrotull Shtëpisë së Bardhë ishte rritur aq shumë sa duheshin skuadra të tëra për ta pastruar. Por administrata e Wilson bëri një zgjidhje që sot është për të qeshur por për kohën kurseu shumë dollarë.

Në ambientet e oborrit të Shtëpisë së Bardhë futën një tufë delesh të cilat kullotnin në barin përreth dhe kështu nuk kishte nevojë për punëtorë. Qëllimi u arrit. Bari jo vetëm nuk po rritej më por u pakësua ndjeshëm. Tufa e deleve qëndroi aty dy vjet dhe sigurisht që nuk u kthye më.

Pamja e kësaj fotografie marrë nga The Library of Congres është vërtetë unikale.

Të fundit

Me kë po bashkëjeton? Salianji ‘zbulon’ partneren e tij

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Shiko kush luan”, ku zbuloi...

FSHF, letër KOKSH-it: Thirrja e Asambleve, e jashtëligjshme! Ja shkeljet

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, i ka dërguar një letër, Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar, për dijeni të Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë, duke...

Meta e Kryemadhi tek ditëlindja e Bes Kallakut/ Braçe: A e kuptoni sa fals janë?

Zëvendës kryeministri Erjon Braçe, i ka uruar ditëlindjen Bes Kallakut dhe e ka përqendruar vëmendjen tek mos zbatimi i masave kundër COVID-19. Teksa ka nxjerrë...

Basha kërkon hetim të shifrave të viktimave/ Reagon Fuga: Rama nuk është si Berisha

Drejtori i Komunikimit në Kryeministri, Endri Fuga ka reaguar pas deklaratave të kryedemokratit Lulzim Basha, i cili kërkon hetim të shifrave të viktimave të...

Nuk fitoi dot betejën me Covid-19/ Ndërron jetë Bashkim Kopliku

Ish-zëvendës kryeministri Bashkim Kopliku ka ndërruar jetë për shkak të Covid-19. Prej disa ditësh ai ishte i shtruar në Spitalin e Durrësit, por ditët e...

Lajme të tjera

Web TV