Nagorno-Karabakh/ Armenët djegin shtëpitë e tyre për një arsye të vetme (VIDEO)

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Mijëra armenë janë duke djegur shtëpitë e tyre, pasi do të largohen nga zona përreth Nagorno-Karabakut që do t’i dorëzohet Azerbajxhanit si pjesë e marrëveshjes së paqes.

Armenët të cilët jetojnë në këtë zonë që prej vitit 1993 po shkatërrojnë shtëpitë e tyre, duke u vënë zjarrin në mënyrë që azerbajxhanasit të mos jetojnë në to.

Disa ditë më parë protestuesit kanë sulmuar ndërtesat qeveritare në kryeqytetin armen, Jerevan, ndërsa zemërimi shpërtheu kundër marrëveshjes së paqes për t’i dhënë fund luftës me Azerbajxhanin për rajonin e diskutueshëm të Nagorno-Karabakut.

Qindra njerëz dolën në rrugë menjëherë pasi kryeministri i Armernisë, Nikol Pashinyan, njoftoi marrëveshjen “e dhimbshme” të martën./r.g/Fjala.al

Të fundit

Me kë po bashkëjeton? Salianji ‘zbulon’ partneren e tij

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Shiko kush luan”, ku zbuloi...

FSHF, letër KOKSH-it: Thirrja e Asambleve, e jashtëligjshme! Ja shkeljet

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, i ka dërguar një letër, Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar, për dijeni të Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë, duke...

Meta e Kryemadhi tek ditëlindja e Bes Kallakut/ Braçe: A e kuptoni sa fals janë?

Zëvendës kryeministri Erjon Braçe, i ka uruar ditëlindjen Bes Kallakut dhe e ka përqendruar vëmendjen tek mos zbatimi i masave kundër COVID-19. Teksa ka nxjerrë...

Basha kërkon hetim të shifrave të viktimave/ Reagon Fuga: Rama nuk është si Berisha

Drejtori i Komunikimit në Kryeministri, Endri Fuga ka reaguar pas deklaratave të kryedemokratit Lulzim Basha, i cili kërkon hetim të shifrave të viktimave të...

Nuk fitoi dot betejën me Covid-19/ Ndërron jetë Bashkim Kopliku

Ish-zëvendës kryeministri Bashkim Kopliku ka ndërruar jetë për shkak të Covid-19. Prej disa ditësh ai ishte i shtruar në Spitalin e Durrësit, por ditët e...

Lajme të tjera

Web TV