Covid-19 “kyç” dhe Parlamentin, anulohet seanca e nesërme

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Frika për përhapjen e koronavirusit në çdo ambient apo sallë të mbyllur, ka përfshirë edhe Parlamentin e Shqipërisë.

Kështu, kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ka vendosur që të anulojë seancën plenare të radhës, e planifikuar për ditën e enjte, nesër, datë 19 nëntor 2020.

Kuvendi ka zbatuar në këtë mënyrë vendimin e Komitetit Teknik të Ekspertëve si dhe urdhrin e Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Shoqërore “Për ndalimin e grumbullimeve në vende të mbyllura apo të hapura”.

Pavarësisht nga këto masa, kryeparlamentari Ruçi, i është drejtuar “Komitetit Teknik të Ekspertëve dhe Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Shoqërore, znj. Ogerta Manastirliu, për të bërë një interpretim lidhur me vazhdimin e seancave plenare të Kuvendit“, thuhet në njoftim.

Në të vërtetë, kanë qenë të shumta rastet e deputetëve të prekur nga koronavirusi në Parlamentin shqiptar që prej nisjes së pandemisë.

Më i fundit, është ai i Andi Përmetit të Bindjes Demokratike, i cili është dërguar me urgjencë në Turqi në gjendje të rëndë./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Formula 1, Ekleston: Hemilton-“Mercedes”, shumë zhurmë për asgjë… thjesh “shou”

Ende nuk po ka “tym të bardhë” sa u përket lajmeve të shumëpritura për të apasionuarit e Formulës 1,...

Gjykata Evropiane gjobit Rumaninë për rastin e dy transgjinorëve

Rumania refuzoi t’iu njohë identitetin gjinorë dy personave transgjinorë me arsyetimin se ata nuk kishin bërë operacione për ndryshimin e gjinisë. Në lidhje me këtë...

Djarmati sqaron merkaton e Vllaznisë: Presim Gjinon, Sise na pëlqen, Dunga e Hoxhaj nuk ikin

Vllaznia kryeson renditjen e Superiores e shkëputur plot 9 pikë nga ndjekëset më të afërt dhe, natyrshëm, ka besim dhe entuziasëm në kampin shkodran...

Dinamo / Fabricio Mikoli: Kjo, një përvojë e re për mua, skuadra më pëlqen

Por si ish-futbollisti i Interit, ashtu edhe ndihmësi i tij, ish-futbollisti në të tjera i Juventusit dhe përfaqësueses axurre, duket se e kanë këtë...

Dinamo / Moriero: Ky, basti i jetës sime, suksesi arrihet me përunjësi

Françesko Moriero e pohon se Dinamo është basti i jetës së tij, për të ringjallur karrierën si trajner, teksa si futbollist mund të thuhet...

Lajme të tjera

Web TV