A do të jetë e detyrueshme vaksina? Qeveria italiane merr vendimin përfundimtar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Qeveria italiane po harton një plan vaksinash anti-Covid dhe e para që do të jetë në dispozicion, është ajo e “Pfizer”.

Këtë gjë e bëri të ditur komisioneri për urgjencën, Domenico Arcuri, duke njoftuar se në Itali në gjysmën e dytë të janarit do të mbërrijnë 3.4 milion doza, të përshtatshme për vaksinimin e 1.7 milion njerëzve.

Secilit person do t’i duhet të jepen dy doza, ku përparësi do të kenë personat më vulnerabil dhe më të ekspozuarit ndaj virusit.

“Tani për tani, nuk ka asnjë detyrim për t’u vaksinuar. Shpresa është që të vaksinojmë një pjesë të rëndësishme të popullsisë në gjysmën e parë ose në tremujorin e tretë të vitit 2021. Por ne nuk e dimë se sa italianët do të duan ta marrin vaksina.

Sasia e vaksinave do të rritet me kalimin e kohës, ne do të kemi progresivisht më shumë doza çdo muaj krahasuar me 3.4 milion në janar. Brenda disa muajsh do të jemi në gjendje të arrijmë të ashtuquajturën administratë në shkallë të gjerë në 2021. E imja është një shpresë, jo një parashikim”, tha ai.

Pa.Va/Fjala.al


Të fundit

‘Befason’ Lorik Cana, prezanton me mall ish të dashurën e tij (Foto)

Lorik Cana mes siguri ka bërë për ujë të ftohtë bashkëshorten e tij mbrëmjen e sotme. Si fillim ai...

Zbulohet skema/ BE jep alarmin, ja si po blihen pasaportat europiane

Rusët, kinezët dhe sauditët kanë siguruar qasje të pakufizuar në Bashkimin Europian përmes Maltës, e cila po u shet pasaporta atyre të kalojnë më...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Policia blindon kufirin me Greqinë, Merkaj: Kemi informacion për…

Persona me precedentë kriminalë mund të shfrytëzojnë kufijtë tokësorë për të hyrë dhe dalë nga Greqia, për këtë arsye janë shtuar masat në dy...

“Si lopë, e shpifur”/ Acarohet Bebe Rexha dhe iu kthehet në shqip ndjekësve

Këngëtarja e famshme me origjinë shqiptare, Bebe Rexha, është mjaft e drejtpërdrejtë me fansat e saj, e herë pas here u jep atyre edhe...

‘100 ditë, 100 arritje’/ Rama: 8 milionë turistë do të vizitojnë Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në “Instastory” ka publikuar një ndër 100 arritjet e qeverisë gjatë mandatit të dytë. Teksa na ndajnë edhe 2...

Lajme të tjera

Web TV