Frrok Çupi: Në Hagë është Kosova, jo liderët e saj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Frrok Çupi deklaron se në Hagë nuk janë thjesht liderët e UÇK por është e gjithë Kosova. I ftuar në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU Çupi tha se ata  kanë një  tendencë për  ta bërë Kosovën pjesë të turpshme të botës.

 

-Si e shpjegoni situatën e liderëve të Kosovës, të cilët ndodhen në Hagë për gjykim?

-Për mua në Hagë nuk ndodhen udhëheqësit e UÇK-së, por Kosova. Ata e kanë vënë Kosovën në Hagë dhe duan ta kthejnë dhe ta bëjnë genocidiste. Përgjithësisht kombin shqiptar. Duan ta bëjnë një komb që ha tjetrin. Një komb që vret njëri-tjetrin, një komb që padrejtësisht luftoi për liri dhe s’e meriton lirinë. Ka një tendencë për ta çuar Kosovën atje ku ishte para vitit 1999. Tentohet për ta bërë një pjesë të turpshme të botës, ose një gropë ku do mbyten gjatë gjithë kohës paratë e pista, krimet, të vrarët e botës etj. Gjëja më e afërt është për të krahasuar Hashim Thaçin me Ratko Mladiç. Medemek ju vërtet na i dënuat këta heronjtë tanë, po në dënojmë tuajt. Është momenti ku bërtitet me forcë shumë të madhe, “heroi im duhet të jetë dhe heroi yt”. 

-Si e parashikoni, çfarë pritet të ndodhë?

-Ata kanë gjetur dhe një moment të vështirë të superfuqive. Në momentin kur Thaçi do shkonte për bashkëbisedime në Uashington, ata e arrestuan në avion.

-Vepër e kujt është kjo?

-Vepër e këtyre që po bëjnë këtë për Kosovën. /fjala.al/Ke.Ba

https://youtu.be/oprWRPxMKR8

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV