‘Film Horror apo Gjenocidi Serb”/ Video ekskluzive e publikuar nga Fjala.al thyen çdo rekord shikueshmërie

113 563 lexime

101,061FansaPëlqeje

Video e publikuar të shtunën nga gazeta “Fjala.al” që tregon ekzekutimin e disa personave civil nga trupat paramilitare serbe ka thyer çdo rekord shikueshmërie.

Kjo video shkon përkundër idesë së atyre që tentojnë të njollosin luftën çlirimtare dhe të drejtë të UÇK-së dhe përpjekjen e popullit shqiptar për liri.

Gjykimi në Hagë i komandantëve të UÇK-së është një padrejtësi ndaj dëshmorëve të rënë dhe mijëra civilëve të vrarë e të masakruar, është padrejtësi ndaj mijëra grave të dhunuara dhe qindra e mijëra shqiptarëve tjerë të dëbuar nga atdheu i tyre.

UÇK-ja në mënyrë heroike ka qenë një faktor shumë i rëndësishëm për popullin tonë, një faktor moral, i cili nuk ra në kurthin e serbëve që ta paraqiste atë si terroriste.

Video e publikuar ekskluzivisht nga “Fjala.al” denoncon para të gjithë botës së civilizuar e demokratike se “ndërmarrja e organizuar kriminale” nuk ishte Ushtria Çlirimtare e Kosovës, por makineria ushtarake dhe policore e Serbisë, e cila vrau, masakroi, dhunoi, terrorizoi dhe bëri gjenocid në Kosovë.

Krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pikërisht ata persona që luftuan për liri dhe dinjitet njerëzor, gjenden sot në Hagë, ndërsa kriminelët dhe ideatorët e luftës më tragjike të fundshekullit XX, jetojnë në liri të plotë.

Andaj, çdo përpjekje që ka për qëllim për ta njollosur sakrificën e popullit shqiptar për liri, si e tillë është e padrejtë dhe e papranueshme për mbarë kombin shqiptar.

Kujtojmë se prokuroria akuzon Thaçin, Veselin, Krasniqin dhe Selimin për kryerjen e krimeve të luftës ndaj qindra civilëve dhe personave që nuk merrnin pjesë aktive në luftime.

Në aktakuzë pretendohet se nga marsi i vitit 1998 deri në shtator të 1999, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi, Jakup Krasniqi dhe anëtarë të tjerë të “ndërmarrjes së përbashkët kriminale kanë ndarë qëllimin e njëjtë për të marrë dhe ushtruar kontrollin në gjithë Kosovën me të gjitha mjetet, përfshirë edhe frikësimin, keqtrajtimin, ushtrimin e dhunës dhe eliminimin e atyre që i konsideronin kundërshtarë”.

Lexo edhe :  Zgjedhjet/ Ndryshojnë mandatet, Tirana bëhet me 36 deputetë

Prokuroria pretendon se viktimat ishin kryesisht njerëz që gjatë kohës së luftës perceptoheshin si bashkëpunëtorë të forcave serbe, të zyrtarëve apo institucioneve shtetërore apo edhe që nuk mbështesnin qëllimet e UÇK-së./Re.D/Fjala.al

https://fb.watch/1UTsO5CT_0/

 

Të fundit

Shkencëtarët gjermanë zbulojnë shenjën paralajmëruese të formës më të rëndë të Covid-19

Studiuesit kanë identifikuar qeliza të pazhvilluara të gjakut që mund të sinjalizojnë ndërlikimet e koagulimit tek të infektuarit me...

UEFA merr vendimin: Në “Air Albania” do të luhet finalja e parë e një kompeticioni europian

UEFA i ka besuar Shqipërisë finalen e parë të ”UEFA Conference League”, kompeticionit më të ri për klube që starton edicionin e parë vitin...

Dënimi me burg për memet, reagon Rama: Nuk ka shans të ndalohen me ligj!

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas propozimit të Ministres së Drejtësisë për ndëshkimin me burg të atyre që bëjnë meme. Përmes një postimi në ‘Twitter’,...

E trishtë/ Ermal Fejzullahu humb personin e shtrenjtë

Këngëtari i njohur, Ermal Fejzullahu ka humbur personin shumë të dashur për të, gjyshen e tij. Përmes një postimi në rrjetet sociale këngëtari ka njoftuar...

Basha takim në Lezhë: Kjo situatë duhet të marrë fund!

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, zhvilloi takime me qytetarët dhe bizneset në Lezhë. Përmes një mesazhi në “Facebook”, Basha thekson se “Të mbetur pa...

Lajme të tjera

Web TV