VIDEO/ Ky është lumi më i rrezikshëm në botë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në pyjet paqësore të North Yorkshire shtrihet një mrekulli natyrore piktoreske, por ka marrë jetë për shekuj.

Shtrirja e ngushtë e shtratit të lumit, e njohur si Bolton Street, duket si një përrua në shikim të parë, por në fakt fsheh një sekret të errët të denjë për çdo film horror.

Sipas legjendës, Bolton Strid është aq i rrezikshëm sa që asnjë person nuk ka mundur të mbijetojë nëse ka rënë në të. Madje, shumë trupa u zhdukën përgjithmonë.

Lumi Wharf duket si çdo lumë tjetër, rreth 30 metra i gjerë, ujërat e të cilit rrjedhin me një ritëm të qetë dhe të lehtë, transmeton metro.co.uk.

Megjithatë, një anomali gjeologjike unike ka bërë që lumi të merr rrjedhje tjetër në një pjesë, në terma laik (duke rrjedhur vertikalisht në vend të horizontalisht).

Pastaj ndryshon plotësisht natyrën e tij të zbutur, duke u bërë i ngushtë, tepër i thellë dhe i rrezikshëm. Nën shkëmbinjtë e rrumbullakosur dhe të rrëshqitshëm fshihen çarje dhe shpella që – së bashku me rrymën e fortë – thjesht do t’ju shtypin.

YouTuber Tom Scott, i cili pëlqen të eksplorojë natyrën, pretendon se rrymat e fuqishme “krijojnë kalime dhe tunele të reja nën shkëmbinj”.

Thellësia e saktë e seksionit Bolton Strid nuk është verifikuar zyrtarisht, por YouTuber Jack Snacks përcaktoi që ajo të ishte 65 metra duke përdorur sonar.

Nuk ka të dhëna se sa persona kanë humbur jetën në këtë vend, por flitet për aksidente që datojnë në shekullin e XII-të. Pretendohet se shkalla e vdekshmërisë në incidente të tilla është 100 për qind.

 

Të fundit

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave...

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj Rama tregoi “Duke u marrë me...

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo gjithashtu përballet me pengesa të...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e...

Lajme të tjera

Web TV