“Kjo është dhunë”, e ftuara kërcënon me largim nga emisioni

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në emisionin ‘Rudina’ ditën e shtunë u diskutua ligji i ri për dhunën në familje. Të ftuara në studio ishin Sevim Arbana, kryetare e shoqatës “Në dobi të gruas”, Denisa Daka, avokate dhe Almeida Xhaferi, psikologe klinike. Ndërkohë në një lidhje “Skype” ishte Altin Hazizaj, avokat dhe aktivist për të drejtat e fëmijëve.

Denisa Daka nuk ishte dakord me ndryshimet e fundit në ligj, por kjo ka hasur në debat nga të ftuarat e tjera të cilat e kanë ndërprerë dhe e kanë kundërshtuar. E gjendur në këtë situatë Daka ka kërcënuar me largim nga emisioni nëse ajo do të ndërpritej sërish.

Pjesë nga debati:

Daka: Unë konsideroj sukses ligji ne 2006-ës, ndërkohë që nuk i konsideroj të përshtatshme ndryshimet e reja.

Arbana: Po në vitin 2011? Më fal…

Daka: Të lutem nuk të ndërpreva..

Arbana: Jo jo, vetëm këtë.

Magjistari: Cili është ligji i vitit 2006?

Daka: Është ligjit themelor, në vitin 2006 doli për herë të parë, ligji për masat kundër dhunës në familje. Ai formatoi për mënyrën se si do procedohet në këto raste. Janë bërë disa ndryshime, unë do ndalem tek ndryshimet e fundit. Së pari ndryshimet në këtë ligj, diskriminojnë burrat, flitet për viktima gra, ndërkohë që dhunuesi nuk ka gjini. Ndërkohë gjatë punës sime të gjatë…

Arbana: Nuk është kështu.

Daka: Të lutem thamë që nuk do e ndërpresim njëri-tjetrin.

Arbana: Të jemi të saktë.

Daka: Dhunuesi…

Xhaferi: Dhunuesi përfshihet dhe nëse është i mitur, qoftë burrë apo grua.

Daka: Rudina nëse do më lesh hapësirën e duhur, unë kam ardhur për të dhënë fjalën time.

Arbana: Po nuk mund të themi gjëra…

Lexo edhe :  Partneri turk i Genta Ismajlit bën tatuazh shqiponjën dykrenore

Daka: Atëherë unë po dal nga studio fare dhe kaq. Jo kjo është dhunë, kjo është dhunë.

Arbana: Po jo me gënjeshtra.

Daka: Nuk mund të..

Magjistari: Denisa po këtu nuk ka asgjë për të reaguar…

Daka: Unë kam ardhur të them mendimin tim.

Magjistari: Lëreni Denisën të flasë./tvklan.al

Të fundit

Melania “braktis” Trump në ditën e fundit si President/ Pamjet që po bëjnë xhiron e botës (Foto)

Melania Trump u përball me një situatë të vështirë në momentin e saj të fundit si Zonjë e Parë. Mediat...

“21 janari”/ Braçe me deklaratë të fortë: Pushkatimet i urdhëruan Berisha dhe Basha

Zv.kryeministri Erion Braçe ka reaguar në 10 vjetorin e vrasjeve të 21 Janarit, përpara kryeministrisë. Braçe thotë me emër se urdhëruesit janë Sali Berisha...

Inaugurimi i Biden/ 60 dollarë vetëm maska, ja sa kushtoi në total veshja e Zonjës së Parë

Jill Biden zgjodhi të vishej me ngjyrë blu oqeani në ditën e inaugurimit të bashkëshortit të saj si president i SHBA-ve për një arsye...

Nuk pranuan të bënin vaksinën anti-covid, pushohen nga punë 7 infermierë

Autoritetet shëndetësore gjermane kanë pushuar nga puna 7 infermierë, të cilët refuzuan të bënin vaksinën e Covid-19. Në zonën e Saksonisë-Anhalt, ku ndodhen infermierët, vaksinimi...

Homazhe në Bulevard/ Rama vendos karafila të kuq në vendet ku u vranë protestuesit

Kryeministri Edi Rama së bashku me familjarët e viktimave të 21 janarit ka mbajtur homazhe përkujtimore në Bulevardin ‘’’Dëshmorët e Kombit’’ para kryeministrisë. Po sot...

Lajme të tjera

Web TV