test

OBSH: Europa rrezikon valën e tretë të pandemisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

OBSH ka kritikuar Europën dhe përgjigjen e saj ndaj pandemisë, duke nënvijëzuar faktin se nuk arritën të përfitonin nga stina e verës dhe qetësia e saj për të parandaluar valën e dytë.

David Nabarro, zëdhënës i OBSH ka paralajmëruar se Europa mund të përballet me një valë të tretë vdekjeprurëse të pandemisë në fillim të vitit 2021.

’Teksa u morën me valën e parë nuk u kujdesën për të dytën. Historia mund të përsëritet me një valë të tretë nëse nuk ndërtohet infrastruktura e nevojshme,’’ tha Nabarro.

Për pak kohë, Europa u qetësua disi nga rastet me Covid-19, por aktualisht mbeten në rritje.

Një problem i madh, shtoi Nabarro, ishte se shumë pak vendimmarrës politikë kuptuan që virusi po përhapet në mënyrë eksponenciale dhe jo aritmetikisht.

Eksponenciale do të thotë që numrat mund të rriten 8 herë në javë, 40 herë në dy javë, 300 herë në tre javë, mbi 1000 herë në katër javë, dhe kështu me radhë,” tha ai.

Nabarro gjithashtu u shpreh se Europa ka shumë për të mësuar nga vendet aziatike, ku u reagua me shpejtësi dhe ashpërsi ndaj virusit.

Në Azi numrat janë relativisht të ulët sepse njerëzit janë të angazhuar në luftën ndaj virusit. Ata mbajnë distancën, përdorin maska dhe izolohen kur preken nga Covid-19.

Gjithashtu vlerësoi strategjitë e komunikimit të autoriteteve aziatike.

Ata kanë një mesazh: Nëse duam që ekonomia jonë të jetë e fortë dhe që ne të ruajmë liritë tona, të gjithë duhet t’i përmbahemi disa masave thelbësore,’’ përfundon Nabarro. /Re.D/Fjala.al

Të fundit

Barazimi i ndeshjes Shqipëri-Kroaci/ Reagon Rama: Kjo quhet krenari, bëni më të mirën!

Kryeministri Edi Rama ka reaguar mbas barazimit qe beri kombetarja jone ne ndeshjen e forte me Kroacine. Shqipëria barazoi 2-2...

Turizmi, të huajt “vërshojnë” drejt Shqipërisë, netqëndrimet në hotele u rritën mbi 74.5%

Të huajt kanë vijuar të shfaqin interes për Shqipërinë turistike me një tendencë edhe më të theksuar në prill. Të dhënat e strukturave akomoduese të...

Fotografoi në një nga plazhet më të bukura në Itali, blogeri gjobitet me 1800 euro

Informacion i rëndësishëm për të gjithë ata që do të shkojnë në Sardenjë këtë verë. Blogeri Rogerio Guia nga Dubai u gjobit me 1600 euro...

Qeveria çon në Kuvend ratifikimin e kontratës për financimin e hekurudhës

Qeveria ka çuar në Kuvend ratifikimin e kontratës për financimin e hekurudhës Vorë-Hani i Hotit. Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali,...

E trishtë! Mbyll sytë përgjithmonë aktorja e njohur (Emri)

Nancy MacKenzie, aktorja që ia dha zërin Marge Simpson në dublimin e The Simpson për tregun e Amerikës Latine, ka vdekur. Artistja peruano-meksikane ishte...

Lajme të tjera

Web TV