“Çfarë rrezikon Shqipëria këtë dimër? Mjeku Dasho flet dhe për numrin e viktimave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mjeku ekspert i Shëndetit Publik, Erion Dasho thotë se Shqipëria rrezikon këtë dimër një numër të lartë vdekjesh si pasojë e koronavirusit.

Në postimin e tij në rrjetet sociale, Dasho thotë se duhet shmangur “sidomos skenari me 5,700 humbje jete deri në fund të dimrit!”. Dasho flet dhe për humbjet e jetës tek personat që kanë shenja të Covid, por tamponi u del negativ.

Deri tani, jam munduar të mos jap disa shifra shumë shqetësuese nga epidemia në Shqipëri, por vazhdimi i sjelljes së papërgjegjshme nga ana e qeverisë dhe ministrisë e bën këtë të detyrueshme.

Çfarë rrezikojmë këtë dimër? Së pari, kemi arritur në pikën ku gjatë dhjetorit mesatarja e vdekjeve ka arritur afërsisht 16 në ditë! Kjo do të thotë se Shqipëria rrezikon ta mbyllë dimrin me rreth 1,400 vdekje në se nuk merren masa! Për të shmangur këto vdekje nuk mjafton as rritja e numrit të testeve dhe aq me pak vaksina (sepse sa të vijë, shpërndahet dhe japë efekt vaksina do të kalojnë disa muaj dhe dimri do të ketë dalë).

Së dyti, ministria e frikësuar nga denoncimi i para disa javëve, po e deklaron e zezë mbi të bardhë në deklaratat ditore se po raporton vetëm vdekjet midis personave të konfirmuar tampon pozitiv; vdekjet e tjera vazhdojnë të fshihen! Sipas denoncimit, vdekjet me tampon negativ deri në nëntor kanë qenë të barabarta në numër me ato me tampon pozitiv. Pra rreziku ekziston që në fund të dimrit të kemi 1,400 vdekje të raportuara, por mbi 2,800 vdekje reale!

Së fundi, INSTAT në raportet tremujore të të cilit përfshihen edhe vdekjet në shtëpi, vdekjet në spitalet rajonale, vdekjet e pacientëve shqiptarë në Turqi, Itali, etj. tregoi se gjatë periudhës korrik-shtator 2020 humbën jetën nga COVID katër herë më tepër persona se sa u raportuan nga ministria!!! Në se ky raport vazhdon, deri në fund të dimrit rrezikojnë të humbasin jetën 5,700 shqiptarë!

Këto shifra do të bënin që vdekshmëria nga COVID në Shqipëri të mos qëndronte në vendin e 49-të në botë, por të kalonte direkt në vendin e tretë!!! Në rajon, kuptohet do të dilte në vendin e parë e shkëputur ndjeshëm nga vendet e tjera!

Për të shmangur këtë skenar të frikshëm kam personalisht muaj të tërë që shkruaj dhe flas dhe do të vazhdon të shkruaj dhe flas, pasi jeta e njerëzve nuk është lodër! Sidomos skenari me 5,700 humbje jete deri në fund të dimrit!

Sot nevojiten qeveritarë dhe ekspertë që punojnë bashkarisht dhe marrin vendime të shpejta dhe energjike! Testet e shpejta dhe vaksina janë element i nevojshëm, por jo i mjaftueshëm në këtë përpjekje”, shkruan eksperti Dasho./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

Arrestohet italiani në Kakavijë, ja çfarë zbuloi policia gjatë kontrollit

Një i ri italian është ndaluar nga autoritetet në Kakavijë pasi iu gjet lëndë narkotike në automjet. Shërbimet e Policisë...

Kimikati shkaktoi shpërthimin apokaliptik një vit më parë, autoritetet libaneze sekuestrojnë 20 tonë nitrat amoniumi

Autoritetet libaneze kapën 20 tonë nitrat amoniumi, i njëjti kimikat që shkaktoi shpërthimin vdekjeprurës katastrofik në portin e Bejrutit një vit më parë, njoftoi...

Si u mbyll fshehurazi marrëveshja e Cornwall që zemëroi Francën, Canberra: Ne ishim të sinqertë

Detajet e marrëveshjes trepalëshe të sigurisë midis Australisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, e cila shënoi anulimin e kontratës së nënshkruar nga...

42-vjeçari qarkullonte i armatosur, arrestohet në Shkodër

Policia e Shkodrës ka ushtruar kontrolle të shumta në të gjithë qarkun, për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e armëmbajtjes pa...

Rama publikon videon nga Lezha: Po çlirohet nga hija e rëndë e të kaluarës

Me një video nga qyteti i Lezhës e ka nisur mëngjesin e sotëm kryeministri Edi Rama. Ky qytet shkruan Rama  ka pësuar ndryshime  duke përmirësuar...

Lajme të tjera

Web TV