Shkencëtarët zbulojnë peshkun 81-vjeçar: Ka lindur gjatë Luftës së II Botërore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një grup shkencëtarësh kanë mundur të zbulojnë peshkun më të vjetër në një gumë tropikalë në Australinë Perëndimore.

Peshku oktogjenar, pretendohet se është 81-vjeç dhe është në jetë që prej Luftës së Dytë Botërore. Ai u zbulua nga Instituti Australian i Shkencës Detare në Rowley Shoals, rreth 300 kilometra në perëndim të Broome, si pjesë e një studimi mbi jetëgjatësinë e peshqve tropikal.

Shkencëtarët kanë zbuluar gjallesat gjatë një operacioni peshkimi në Australinë Perëndimore dhe Arkipelagun Chagos në Oqeanin Indian qendror. Speciet përfshinin bas të kuq, këputës të mesnatës dhe këputës bardh e zi.

81-vjeçari u identifikua së bashku me 10 peshq të tjerë mbi moshën 60-vjeç, duke përfshirë një bas të kuq 79-vjeçar që u kap gjithashtu në Rowley Shoals, një zonë që përfshin tre shkëmbinj nënujorë koralë në buzë të Australisë.

Të fundit

Myrto Uzuni largohet nga fusha i lënduar, lajm i keq për Sylvinhon

Sulmuesi i kombëtares shqiptare, Myrto Uzuni u dëmtua në ndeshjen Granada-Betis, që po luhet në këto momente dhe u...

Ervin Karamuço “zbërthen” arsyen e fortë: Ja pse Laert Haxhiu mbahet në burgjet e Janinës

Laert Haxhiu mbahet në burgjet e Janinës sepse i trembet bandave të Aldo Bares. Kështu deklaroi eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço, mbrëmjen e sotme...

Genoa mposht me “poker” Romën dhe zhyt në krizë verdhekuqtë

Genoa bën “poker” dhe shkatërron Romën në takimin e javës së gjashtë të Serie A. Vendasit dominuan të gjithë takimin,ndërsa zhbllokuan sfidën në minutën e...

Hoxha zbardh vrasjen/ Si Artan Tafani ekzekutoi ish-pjesëtarin e grupit të Aldo Bares

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur një nga vrasjet, ku ka marrë pjesë Artan alias Marjus Tafani, i penduari i drejtësisë që zbardhi disa ngjarje...

Artan Hoxha: Laert Haxhiu ndante para me policët, ja lidhjet e fuqishme me autoritetet

Artan Hoxha, ka folur për Laert Haxhiun, grupi i të cilit u ekspozua për të paktën gjashtë vrasje, pas rrëfimeve të Artan Tafanit.  I ftuar...

Lajme të tjera

Web TV