Investimi në Pediatrinë në spitalin e Beratit, Rama: Ka rilindur pas vitesh të tëra degradim

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Investimi dhe rikonstruktimi i repartit të Pediatrisë në Spitalin Rajonal të Beratit ishte fokusi i kryeministrit Rama mëngjesin e sotëm.

Përmes një video në Facebook, ai ka prezantuar disa prej sallave të rikonstruktuara në këtë repart. Ai thotë se Pediatria ka ‘rilindur’ pas vitesh të tëra degradimi.

Gjithashtu, shefi i shërbimit të Pediatrisë, mjeku Vladimir Kumaraku thotë se në këtë repart janë shtuar shumë ambiente ndërsa ato të vjetrat janë rikonstruktuar.

Ai thotë se tashmë, Pediatria është kompletuar me të gjitha pajisjet dhe mund të përballojë fluksin e pacientëve duke i ofruar atyre kushte më të mira.

Sapo vjen prezantohesh me shërbimin e pediatrisë. Ky shërbim është i rikonstruktuar, thuajse e gjithë kjo hapësirë ka qenë e mbyllur dhe ka pasur 2 dhoma gjithsej. Tani është bërë i plotë, kemi recepsionin ku paraqiten të sëmurët.

Nuk kemi pasur dhomë vizitash ndërsa tani e kemi bërë. Kemi dhomën e konsultave të mjekut pediatër. Nëse do të keni qenë në spitalin e vjetër do shihnit si ka ndryshuar edhe nga ana funksionale. Kjo hapësirë është bërë nga e para, e përshtatshme për shërbimin e urgjencës për fëmijët 1 ditore.

Këtu është volumi kryesor i punës. Urgjenca është e pajisur me oksigjenin, fëmija po të ketë probleme e merr ndihmën në urgjencë. Të sëmurët rëndë shtrohen në repartin e terapisë intensive. Kemi dhomat e shtrimit me shtretër të rinj” – tha mjeku./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

Rama takim me rektorët: Gati të hedhim hapin e madh për arsimin e lartë

Arsimi i lartë do të jetë një nga prioritetet e mandatit të tretë të qeverisë. Kryeministri Edi Rama ka...

Talebanët lejojnë vajzat të shkojnë në universitet, por me dy kushte

Qeveria talebane në Afganistan tha të dielën se gratë mund të vazhdojnë të ndjekin studimet universitare dhe pasuniversitare në institucionet publike dhe private për...

Po pinte kafe në një bar, ekzekutohet 50-vjeçari në Kosovë

Një 50-vjeçar është vrarë mbrëmjen e sotme në Gjilan. Mediat në Kosovë thotë se lajmi ka marrë konfirmime nga burime policore, ndërsa dyshohet se viktima...

Qeveria e re/ Meta kërkesë Prokurorisë: Dua informacione për të gjithë emrat e propozuar për ministra

Presidenti Ilir Meta, i ka kërkuar Prokurorisë informacione në lidhje me 16 emrat e propozuar nga kryeministri Edi Rama si ministra. Në shkresën drejtuar Prokurorisë...

Në kërkim të fotos “perfekte”, adoleshentja greke bie nga maja e shkëmbit

Një tjetër tentativë për "selfie perfekte" rrezikoi jetën e një adoleshteje, duke shkaktuar edhe momente paniku në Greqi. Një vajzë 16-vjeçe ra nga një...

Lajme të tjera

Web TV