Ja pse duhet të mbrohemi nga Covid-19/ Mjekët tregojnë çfarë po ndodh me mushkërite e njerëzve që e kanë kaluar virusin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një ndër organet që prek Covid-19 dhe lë pasoja të rënda pacientët janë mushkëritë. Një kirurge ka zbuluar se mushkëritë e personave që kanë kaluar Covid-19 janë shumë herë më të dëmtuara se të atyre që janë duhanpirës.

Mjekja Brittany Bankehead-Kendall ka trajtuar mijëra pacientë që kur shpërtheu pandemia ë muajin Mars në Teksas. Ajo thotë se mushkëritë e duhanpirësve janë të dëmtuara, por të pacientëve që kanë kaluar koronavirusin janë “thuajse të bardha”, gjë që tregon se ka mungesë të kalimit të ajrit në organe.

“Unë nuk e di kush ka nevojë ta dëgjojë këtë, por mushkëritë pas Covid-19 duken shumë herë më keq se mushkëritë e duhanpirësit më të ‘tmerrshëm’ që kemi parë ndonjëherë. Ato bllokohen dhe më pas mpiksen, më pas shkaktohet vështirësi në frymëmarrje e kështu…”, shkroi ajo në një postim në Twitter dhe i referohej grafive të mushkërive që kanë kryer pacientët.

Në një intervistë për CBS-DFW theksoi se shumë ekspertë kujdesen për nivelin e vdekshmërisë dhe jo për efektet e rënda që lë koronavirusit tek pacientët që i mbijetojnë sëmundjes.

“Të gjithë janë aq shumë të shqetësuar për nivelin e vdekshmërisë së koronavirusit dhe kjo është e tmerrshme. Për të gjithë personat që kanë mbijetuar, ky mbetet një problem”, tha mjekja.

Shpesh herë, koronavirusi shkakton probleme me pneumoninë, e cila ndodh kur mushkëritë mbushen me lëng. Ndërsa qeset e ajrit mbushen me lëng, ato nuk janë në gjendje të marrin shumë oksigjen, gjë që çon në simptoma të tilla si kollitja dhe therja. Studimet kanë gjetur gjithashtu dëmtime të qelizave epiteliale, të cilat bllokojnë rrugët e frymëmarrjes nga hunda në mushkëri, të pacientëve me Covid.

Të fundit

U gjobit nga KQZ, Veliaj: Do ta apeloj! Kush shton 5 vila do të bëhet kryeministër, kush bën 5 shtëpi në ditë gjobitet

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka gjobitur sot kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj, me 825 mijë lekë të vjetra, lidhur...

Capital T arrestohet nga policia, çfarë ka bërë reperi i njohur 

Reperi i njohur, Capital T i ka befasuar të gjithë fansat e tij në rrjetet sociale. Ai ka bërë të ditur se është arrestuar nga...

Hapën 250 llogari në rrjetet sociale ndaj 21 vjeçares/ Motrat nga Mirdita i hakmerren shoqes që ndanin qiranë

Dy motra janë vendosur nën gjurmimin nga policia e shtetit pas denoncimit të shoqes së tyre që pretendon se gjatë pothuajse një viti pandemi...

Co*id-19/ Policia gjobit 13 pronarë biznesesh si dhe 2 606 shtetas për mosvendosje maske

Policia e Shtetit vazhdon punën për të gjobitur, ata person a, që nuk respektojnë masat ndaj koronavirusit. Në njoftimin e policisë, thuhet se janë gjobitur...

Greqia nuk pret pasaportën e vaksinimit ndaj COVID-19, marrëveshje të veçantë me Izraelin për udhëtimet

Në përpjekje për të ringjallur turizmin e dëmtuar nga pandemia e COVID-19, Izraeli dhe Greqia janë pajtuar për një marrëveshje që do të ju...

Lajme të tjera

Web TV