Prag dialogut Turqi-Greqi, ministri i jashtëm gjerman të hënën në Ankara

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Me 16 janar ministri i jashtëm gjerman Heiko Maas, do të zhvillojë një takim zyrtar në Turqi. Vizita e ministrit gjerman vjen në një kohë që Turqia dhe Greqia kanë dhënë sinjale për t’u ulur në dialog.

 

Të hënën, Maas do të takojë homologun e tij turk, Mevlut Çavusoglu, tha zëdhënësi. Turqia dhe Greqia do të vazhdojnë bisedimet e tyre në 25 janar në lidhje me zgjidhjen e mosmarrëveshjes së tyre mbi kontrollin në burimet e Hidrokarbureve në Medheun Lindor.

 

Gjermania është përpjekur të ndërmjetësojë midis dy vendeve, me Maas duke bërë udhëtime në të dy verën e kaluar. Athina akuzon Ankaranë për eksplorimin e rezervave të gazit në territorin detar që i përket Greqisë, sipas ligjit ndërkombëtar, Ankaraja nuk e pranon një akuzë të tillë.

 

Maas do të takohet me homologun Mevlüt Çavuşoğlu, ky i fundit ka propozuar që të takohet me Dendias  në 25 Janar në Stamboll dhe më pas në një takim të dytë në Tiranë pas ftesës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama.

 

Nga ana tjetër përflitet edhe për një takim Erdogan-Mitsotakis teksa si fillim me të gjitha gjasat do të jenë ministrat e jashtëm që do ulen në dialog këtë janar.

Të fundit

U arrestua nga SPAK, rrëfehet babai i Enkeleida Hoxhës: Prokurori e mashtroi dhe e la shtatzënë, vajza nuk e njeh të atin, ku do...

Babai i gjyqtares së arrestuar për korrupsion Enkeleida Hoxha ka bërë një rrëfim për jetën e vajzës së tij. Në...

Projektligji “Për të huajt”, leje qëndrimi për pensionistët kur vërtetojnë se kanë të ardhura vjetore deri në 1.2 mln lekë

Projektligji “Për të huajt” është depozituar tashmë në Kuvend dhe është në procedurë diskutimi në komisionet parlamentare. Në total drafti sjell një sërë elementesh të...

Policia në kërkim të saj, Fjolla Morina shijon jetën/ E mbuluar me petale, nuk pyet për shtet

Këngëtarja e njohur, Fjolla Morina vazhdon të jetë në kërkim nga policia, pasi u arratis ndërkohë që ishte në arrest shtëpie. Mbrëmjen e djeshme, ajo...

Tjetër akuzë në SPAK për mjekun Edvin Prifti/ Qytetari: I dhashë para për operacion, i afërmi më vdiq, më ktheu gjysmat

Drejtoria e QSUT-së, ka përcjellë në prokurori të gjitha ankesat për mjekun Edvin Prifti. Sipas informacioneve për mediat, një paciente është ankuar në faqen e...

Si t’i shmangni problemet e makinës? Ja disa këshilla për shoferët gjatë dimrit

Dimri është përgjithësisht një periudhë e vështirë për shoferët, pasi muajt e ftohtë shpesh nxjerrin në pah shqetësimet më të mëdha të automjeteve. Ndryshimi...

Lajme të tjera

Web TV