Rama e Manstirliu inspektojnë qendrën e re shëndetësore në Rrogozhinë : 300 qendra të reja , pandemia nuk ndalin punën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu kanë inspektuar qendrën e re shëndetësore në Rrogozhinë, e sapo rikonstruktuar, në kuadër të programit kombëtar të 300 qendrave shëndetësore.

“Kjo qendër shëndetësore 24 orëshe ofron shërbim për 14 mijë banorë dhe në kuadër të programit tonë të 300 qendrave shëndetësore, tashmë është rehabilituar. Edhe në kohë pandemie, ia kemi dalë që gjatë 2020-ës, të vijonim me programin tonë të rehabilitimit dhe tashmë kjo qendër është transformuar totalisht”, tha Manastirliu.

Gjatë inspektimit, Manastirliu tha se po kryhet organizimi për të shtrirë vaksinimin në të gjithë rrjetin e qendrave shëndetësore.

“Kushtet e zinxhirit ftohës janë edhe në këtë qendër. Por në fakt, edhe në situatën e Covid dhe tani me fillimin e vaksinimit, përveç qendrave të përqendruara të vaksinimit, në varësi të llojit të vaksinave, jemi organizuar që i gjithë zinxhiri ftohës i temperaturave 2-8 gradë të jetë funksional”, tha Manastirliu.

Aktualisht Shqipëria ka kapacitetet e zinxhirit ftohës për secilën nga vaksinat antiCOVID. Nga masat e marra nga Ministria e Shëndetësisë, kapacitetet aktuale për ruajtjen e vaksinave në temperaturën -70 °C janë për 250,000 doza vaksine njëherësh, për vaksinën e Pfizer.

Për vaksina si ajo e Modernës, që kërkojnë një temperaturë ruajtje  -20 °C, kapacitetet janë për të pritur 950,000 doza vaksine njëkohësisht. Ndërsa përsa i përket kapaciteteve të zinxhirit ftohës, për vaksina si Astra Zeneca që kërkojnë temperaturë 2-8 °C, janë kapacitetet për të pritur deri në 7 milion doza, me shtrirje kapilare në të gjithë vendin.

Të fundit

Studimi befasues: Vitamina C dhe zinku nuk i zvogëlojnë simptomat e C*vid-19

A ndihmon vitamina C dhe zinku në luftimin e COVID-19? Ja ç’thonë studimet e reja! Jo, madje as në doza...

Shën Valentini i parë në Shtëpinë e Bardhë, bashkëshortja e presidentit Biden jep një mesazh dashurie (FOTO)

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden dhe bashkëshortja e tij, Jill, do të festojnë së bashku Shën Valentinin e parë në...

Gjenden trupat e 13 shtetasve të vrarë 

Forcat turke kanë gjetur trupat e 13 shtetasve turq të rrëmbyer nga kryengritësit kurdë në Irakun verior, tha të dielën ministri turk i Mbrojtjes,...

Kosova sot zgjedh sot parlamentin e ri, hakerohet faqja e KQZ-së, në vend të rezultateve dalin…

Faqja zyrtare e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të Kosovës është hakeruar. Ky veprim vjen në një kohë kur në Kosovë po mbahen zgjedhjet për...

Qeveria greke ndryshime në ligjin për punonjësit sezonalë, përfitojnë mijëra shqiptarë

Mësohet se ndryshimet që do të dërgohen të martën e ardhshme në parlament,konsistojnë në përmirësimin e draftit ligjor lidhur me afro 65.000 punonjës sezonalë...

Lajme të tjera

Web TV