Puna që do të bëjë Giuseppe Conte pasi u dorëhoq si kryeministër

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sipas një ligji në Itali, një profesor që merr postin e kryeministrit duhet të lërë punën dhe sapo të zyrtarizohet humbja e detyrës në krye të qeverisë, Giuseppe Conte automatikisht do të rimarrë postin e karriges së tij në universitet.

Në teori, profesor Conte mund të kthehet për të dhënë mësim që më 22 shkurt, fillimi i semestrit të dytë të vitit akademik. Por kjo do të shihet bazuar në orarin e tij vjetor të mësimdhënies. Në rast se nuk janë planifikuar që të jepen mësim prej tij, Conte do t’i përkushtohet hulumtimit, studimit dhe ndoshta intervistave me studentë.

Luigi Dei, rektor i Universitetit të Firences, ku kryeministri në ikje dha mësim për nivelin Master për Drejtësi deri në vitin 2018, komenton mbi perspektivën e një kthimi të Conte-s në jetën akademike.

“Profesor Giuseppe Conte dha kontributin e tij në shërbimin e vendit dhe e bëri atë me shumë kompetencë dhe me moral ai e kreu rolin e tij si kryeministër në mënyrën më të mirë të mundshme, siç ka gjithnjë kërkohej. Përveç kësaj, pozicioni i Conte-s si president i Këshillit të Ministrave sigurisht i dha prestigj Universitetit tonë dhe përfaqësoi një element krenarie për Universitetin. Universiteti ynë ka pasur dhe ka akoma profesorë në role të rëndësishme në jetën publike. Duke kontribuar në funksionimin e institucionet më të larta republikane me mësuesit tanë është padyshim një arsye për prestigj dhe krenari dhe kjo ishte gjithashtu në rastin e Profesor Conte”, ishin fjalët e rektorit të Universitetit të Firences, Luigi Dei.

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV