Vështirësia dhe pasioni/ Kush është Admir Qehaja, infermieri që udhëton mes dëborës për t’i shërbyer pacientëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Quhet Admir Qehaja, punon si infermier dhe u bë i njohur në të gjithë Shqipërinë falë ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e cila e falenderoi publikisht për ndihmën që ai i dha një të moshuare 90 vjeçare që jetonte e vetme në fshatin Lekbibaj të Tropojës.

Admiri është një nga heronjtë e Shqipërisë, ashtu siç janë edhe të gjithë mjekët dhe infermierët e tjerë që po shërbejnë në këtë periudhë të vështirë pandemie.

Ajo që e bën të veçantë Admirin është se nuk i pret pacientët në qendrën shëndetësore për t’u shërbyer, por shkon shtëpi më shtëpi dhe u ofron shërbimin sa herë ata kanë nevojë. Nuk ka rëndësi nëse ëhstë dimër apo verë, ftohtë apo vapë, Admiri është gjithmonë me çantën në dorë në ndihmë të çdokujt që ka nevojë.

Neësbomb.al kontaktoi me infermierin nga Tropoja për të mësuar më shumë rreth punës së tij, e cila është edhe më e vështirë në këto ditë me mot të ftohtë dhe reshej të dendura dëbore.

Admiri tregon se shërben në zonën Nikaj-Mërtur, duke u shprehur se vështirësitë fillojnë nga vetë pozita gjeografike e zonës, por ato nuk i dekurajojnë për të dhënë shërbimin human në kohën e duhur.

“Së pari vështirësitë fillojnë nga pozita gjeografike e zonës përkatëse, por nuk na dekurajojnë për të mos dhënë një shërbim human dhe në kohën e duhur për krahinën Nikaj-Mertur  ku shërbej dhe jam pjesë e tyre. Sigurisht që situata e pandemisë ka ndikuar në vështirësinë e punës sonë, por ka prevaluar humanizmi dhe përkushtimi jonë ndaj profesionit. Kemi pasur mbështetje të fortë edhe nga DRSHP- Tropojë” tregon ai.

Admiri tregon se në dimër i duhet të udhëtojë deri në 2 orë në këmbë për të shkuar në shtëpitë e banorëve të zonës, pasi rrugët bllokohen dhe është e pamundur të udhëtohet me makinë.

Lexo edhe :  Shtrirja e krimit shqiptar në botë/ Artan Hoxha zbardh prapaskenat: Sjellin shumë para...

Infermieri thotë se banorët e zonës e ndihmojnë shumë njëri tjetrin edhe për transportimin e pacientëve në gjendje të rëndë shëndetësore, në momentet që ambulanca e ka të pamundur të arrijë në këto zona malore.

I pyetur nëse dikush nga pacientët ka tentuar t’i japë ndonjë dhuratë si shenjë falenderimi, Admiri e mohoi, duke u shprehur se malësorët e vlerësojnë mbi çdo gjë punën e tyre dhe ky është shpërblimi më i mirë që ata mund të marrin.

“Urimet e veçanta  dhe shprehja e mirënjohjes nuk ka munguar kurrë. Në mendësinë e malësorëve të kësaj krahine, është fyerje  t’i ofrohet doktorit ose infermjerit shpërblim për punën  e kryer, pasi kjo krahinë vlerëson mbi çdo gjë mirënjohjen ndaj punës tonë.  Ku ka më krenari për ne se sa kur malësorët në çdo herë qe iu jepet rasti, flasin me respektin më të madh për punën tonë”, thotë Admiri.

Për sa i përket postimit ku ministrja Manastirliu e falenderonte publikisht, infermieri u shrpeh se u ndje i befasuar, pasi edhe në ato momente po bënte detyrën si gjithmonë, ndërsa falenderon ministren për vëmendjen që i kushtoi.

“U ndjeva i befasuar sepse po bëja detyren, siç e kam bërë gjithmonë. Këtë detyre e kemi kryer gjithmonë ndër vite me perkushtim ne dhe koleget në këtë trevë. E falenderoj ministren per vëmëndjen”, thotë Admiri

 

Të fundit

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i konsumit tejkalon ndjeshëm  vendet e...

Lajme të tjera

Web TV