Alarm i ri nga Pfizer: Vaksina nuk mund të na mbrojë plotësisht nga varianti i Afrikës së Jugut

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një studim laboratorik sugjeron që varianti i koronavirusit në Afrikën e Jugut mund të zvogëlojë mbrojtjen e antitrupave nga vaksina Pfizer Inc / BioNTech  me dy të tretat dhe nuk është e qartë nëse goditja do të jetë efektive kundër mutacionit.

Studimi zbuloi se vaksina ishte ende në gjendje të neutralizonte virusin dhe nuk ka ende prova nga provat tek njerëzit që varianti zvogëlon mbrojtjen e vaksinës, thanë kompanitë.

Akoma, ata janë duke bërë investime dhe duke biseduar me rregullatorët për zhvillimin e një versioni të azhurnuar të vaksinës së tyre mRNA ose një shtytje përforcuese, nëse është e nevojshme.

Për studimin, shkencëtarët nga kompanitë dhe Universiteti i Degës Mjekësore të Universitetit të Teksasit (UTMB) zhvilluan një virus që përmbante të njëjtat mutacione të bartura në pjesën me majë të variantit shumë ngjitës të koronavirusit të zbuluar së pari në Afrikën e Jugut, i njohur si B.1.351.

Spika, e përdorur nga virusi për të hyrë në qelizat njerëzore, është objektivi kryesor i shumë vaksinave COVID-19.

Studiuesit testuan virusin e krijuar kundër gjakut të marrë nga njerëzit të cilëve u ishte bërë vaksina dhe gjetën një ulje të dy të tretave në nivelin e antitrupave neutralizues krahasuar me efektin e tij në versionin më të zakonshëm të virusit të përhapur në provat e SHBA.

Gjetjet e tyre u botuan në New England Journal of Medicine (NEJM).

Meqenëse nuk ka ende një pikë referimi për të përcaktuar se çfarë niveli të antitrupave nevojiten për të mbrojtur kundër virusit, është e paqartë nëse ky reduktim i dy të tretave do ta bëjë vaksinën joefektive kundër variantit që përhapet nëpër botë.

Studimi zbuloi se vaksina ishte ende në gjendje të neutralizonte virusin dhe nuk ka ende prova tek njerëzit që varianti zvogëlon mbrojtjen e vaksinës, thanë kompanitë.

Lexo edhe :  Horoskopi ditor, 10 prill 2021

Sidoqoftë, profesori dhe bashkautor i studimit të UTMB Pei-Yong Shi tha se ai beson se vaksina Pfizer ka të ngjarë të jetë mbrojtëse ndaj variantit.

‘Ne nuk e dimë se cili është numri minimal neutralizues. Ne nuk e kemi atë vijë të ndërprerjes, ‘tha ai, duke shtuar se ai dyshon se reagimi imunitar i vëzhguar ka të ngjarë të jetë dukshëm më i lartë se sa duhet për të siguruar mbrojtje.

Kjo pasi në provat klinike, si vaksina Pfizer / BioNTech ashtu edhe një goditje e ngjashme nga Moderna Inc dhanë një mbrojtje pas një doze të vetme me një përgjigje të antitrupave më të ulët se nivelet e reduktuara të shkaktuara nga varianti i Afrikës së Jugut në studimin laboratorik.

Edhe nëse varianti shqetësues zvogëlon ndjeshëm efektivitetin, vaksina duhet të ndihmojë përsëri në mbrojtjen kundër sëmundjeve të rënda dhe vdekjes, vuri në dukje ai.

Ekspertët e shëndetësisë kanë thënë se është faktori më i rëndësishëm për të mos mbingarkuar sistemet e shtrirë të kujdesit shëndetësor.

Nevojitet më shumë punë për të kuptuar nëse vaksina funksionon kundër variantit të Afrikës së Jugut, tha Shi, duke përfshirë provat klinike dhe zhvillimin e korrelacioneve të mbrojtjes, standardet për të përcaktuar se cilat nivele të antitrupave janë mbrojtës.

Pfizer dhe BioNTech thanë se ata po bënin punë të ngjashme laboratorike për të kuptuar nëse vaksina e tyre është efektive kundër një varianti tjetër të parë të gjetur në Brazil.

 

Të fundit

E reja nga Kamza denoncon dhunën e tmerrshme të bashkëshortit: Më goditi me grushta në kokë derisa më ra të fikët

Ajo refuzoi që t’u bindej urdhërave të tij. Por urdhëri i tij nuk ishte një kërkesë normale, në një...

Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për trajtimin e tumorit të trurit

Dy persona me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi eksperimental të ilaçeve kimioterapike dhe...

Të gjitha gratë e Princit Philip, 63 herë shkoi drejt divorcit me Mbretëreshën

Mbretëresha Elizabeth II ka shkuar në prag të divorcit nga burri i saj Philip, Duka i Edinburgut, plot 63 herë. Por nëse asaj do...

Ish-partnerja e Meriton Mjekiqit i çjerr maskën moderatorit: Nuk e ka takuar kurrë djalin tonë live, më kërcënon të mbyll gojën!

Moderatori i emisionit më të ndjekur të momentit në Kosovë, “Gjoni Black”, Meriton Mjekiqi, ditë më parë ishte i ftuar në emisionin “NIN”, ku...

Ana Lleshi e thotë troç: U futa në Për’puthen për një tjetër qëllim dhe do ta përdor!

Ana Lleshi është konkurrentja e parë e përjashtuar nga emisioni “Për’puthen”, e cila u kthye shumë shpejt në personazhin më të njohur e të...

Lajme të tjera

Web TV